ДепресияПървите, които констатират депресия, са кардиолозите и невролозите, заяви пред Нова телевизия психиатърът д-р Веселин Герев. „Това е така, защото при едно натрупано нервно напрежение започват колебания в кръвното налягане, сърцебиене и човек от страх да не направи инфаркт или инсулт попада в спешната кардиология. Година-две се приемат лекарства къде за ритъм, къде за кръвно и в едни момент се оказва, че те не действат. Оттам се отива при невролози, защото се задействат симптоми като световъртеж, изтръпване, изпотяване. И чак когато и там няма резултат от лечението, ако човек има достатъчно разум и смелост, се обръща към психиатър и депресията е диагностицирана 4-5 години след появата си“, каза той.
 
Д-р Герев коментира последната класация на Евростат, според която 7,9% от българите над 18 години страдат от депресивни състояния. По думите на психиатъра обяснението за високата позиция на България в класацията не е географско.
 
„То е чисто психологическо. За българите мога да кажа, че сме едни видиотени максималисти. Искаме всичко да е на макс, което не винаги е възможно. Освен това никога не съобразяваме възможностите си с реалните си способности и действителността. И колкото по-голямо е разминаването, толкова по-видиотен максималист ставаш и толкова повече се депресираш“, коментира д-р Герев.
 
„Най-големият парадокс е, че 90% от хората в моята практика са в завидно материално положение. Проблемите им са от съвсем различен характер“, допълни още психиатърът.
 
Депресия е предизвикана от биохимични процеси в мозъка и не може да бъде лекувана без лекарства. „Тя не е под контрола на волята и намеренията. Има безобидни начини на лечение, при които се дава готов серотонин на таблетки, който не е лекарство, за да може психиката да си го набави. Въпросът обаче е колко време човек е чакал, за да може готовият серотонин да задейства. Иначе влиза в спиралата на антидепресантите, където лечението е с години, натрупването е много бавно“, каза д-р Веселин Герев.
 
Според него българите влизат в световните стандарти по отношение на това колко често се обръщат към специалист, когато има депресивно страдание. „Човек трябва да го разтресе напрежение, тревога и безпокойство поне година и половина-две сериозно, за да може да развие депресия. Депресията е състояние на натрупване. Причинно-следствени връзки не могат да се търсят. Освен това е циклично състояние. В рамките на 8-10 години има цикличност и вълни на нарастване на депресията“, каза той.
 
„Сега в момента е пикът на депресията, защото една от основните природни причини за депресиите е липсата на светлина. Светлината е основен фактор в регулирането на нашите биоритми. Като няма достатъчно светлина нивата на серотонин, веществото на спокойствието, тонуса и настроението, което намалява при депресия, падат. Тъй като през зимата има една комулация на мрачно, мъгливо време, серотонинът се е стабилизирал на едни по-ниски нива. И при някои хора, точно сега, когато започва слънцегреенето, настъпва т.нар. пролетна умора. Психиката на човек точно в този период се настройва за летния циркаден ритъм. През лятото няма депресия, има различни тревожни състояния“, обясни още д-р Герев.