НЗОК„Недостиг на пари за прегледи, изследвания и диспансерно наблюдение се очаква от юни месец, а от септември част от болниците у нас ще бъдат принудени да връщат пациенти - осигурени или не, които нямат възможност да покрият на 100% разходите по лечението и престоя им. За това предупреждават здравни експерти“, пише днес „Репортер“. И обяснява: „Причината е, че парите, заложени за болниците през тази година, са с 20% по-малко, отколкото през 2013 г., а средствата от оперативния резерв на НЗОК, предвидени за компенсиране на разликата, вече са на привършване.“

Същата мрачна картина рисува и „Труд“: „През май Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще е без резерв за непредвидени разходи от 279 млн. лв. Както и без другите два "буфера" - излишъкът от 80 млн. лв. и събраните в повече здравни вноски. Това прогнозира вчера пред "Труд" Иван Димитров, представител на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК.“

„С парите от настоящия резерв от 279 млн. лв. до момента са платени 67 млн. лв. за отчетената дейност от болниците през октомври и ноември, която не бе покрита през 2013 г. Още 14 млн. лв. се дадоха на лечебните заведения за декември“, припомня изданието.

И още: „Очаква се надлимитната дейност през януари да е 30 млн. лв. Тя ще се плати, след като инспектори на НЗОК прегледат документите на отчетените пациенти. Други 149 млн. лв. от резерва за непредвидени разходи изначално бе определено да се дават на "порции" всеки месец, както бе договорено с Българския лекарски съюз. Така от 279-те млн. лв. остават 16 млн. лв., а през март също се задава надлимитна дейност.“

Друга публикация в ежедневника се фокусира върху спешната помощ. „Ако не се предприемат спешни мерки има опасност Спешната помощ да загуби 1 /3 от персонала си в следващите 10г., което ще постави под въпрос функционирането на системата.

Това отговаря на депутатско питане здравният министър д-р Таня Андреева, научи "Труд". Според Андреева изходът е да се създадат благоприятни условия на труд, добро възнаграждение, обучение и ясни възможности за реализация след дипломирането. Срокът, който тя посочва за изпълнение на тези мерки, е 2020 г.“, информира „Труд“ и допълва: „За съжаление все още екипите от линейките не са получили обещаното още през лятото на м. г. 10% увеличение на заплатите.“

Увеличение пък ще получи персоналът на „Пирогов“, научаваме от материал на „Преса“. „Заплатите в "Пирогов" ще се увеличат двойно до няколко месеца. Това са обещали членовете на новия борд на директорите в лечебното заведение, научи "Преса". В понеделник здравният министър д-р Таня Андреева върна в спешната болница бившия й шеф проф. Димитър Раденовски като зам.-председател на борда на директорите. (…) Според лекари от "Пирогов" проф. Раденовски ще върне допълнителното материално стимулиране въпреки дълговете на болницата. По този начин докторите и сестрите, които носят най-много пари на лечебното заведение, ще получават по още една заплата. Тя ще е под формата на бонуси от изработените клинични пътеки“, четем в изданието.

„Другите спешни мерки на новите шефове в борда на болницата са ремонт на шоковата зала, както и строеж на паркинг. Малцина са медиците, които в момента успяват да паркират колите си в двора на "Пирогов", а тези на пациентите и техните близки трябва да се оставят в синя и зелена зона“, допълва всекидневникът.