ЦинкЦинк е минерал, особено ценен за всички, които се занимават активно със спорт. Този материал е от полза както за напреднали фитнес любители, така и за бодибилдинг професионалисти, стремящи се към разширяване на информираността си в областите на спортното хранене и хранителните добавки. Но какво още не знаем за този така полезен елемент от Менделеевата таблица?

Цинкът е познат на човечеството от древността. Данни за неговото получаване и употреба има още от XIII век пр.н.е. Той спада към средно разпространените химични елементи - 2,10-3ат.%.

Цинкът е важен микроелемент, притежаващ антиоксидантни свойства. Нормализира обмяната на веществата (белтъчната, въглехидратната, фосфорната), а също така регулира дейността на репродуктивната система. Способства за бързото зарастване на раните и за нормализиране темповете на растежа, подобрява вкусовите и обонятелните възприятия. Един от най-важните микроелементи, необходим за синтеза на белтъчините, ДНК, при копирането на генетичния материал, който се предава при деленето и растежа на клетките. Той играе важна роля за процеса на изработване на кръв, за поддържане на нормалната работа на имунната система и дейността на жлезите с вътрешна секреция.

Цинкът е необходим за синтеза на инсулин – хормона на задстомашната жлеза, за поддържането на алкално-киселинното равновесие в организма, необходим е за нормалното развитие и функциониране на възпроизвеждащите органи. Голямо количество цинк, присъстващо в човешкия организъм, се съдържа в кожата (предимно в епидермиса), косата, мускулите, тъканта на костите и на черния дроб, простатата. Цинкът се явява важен коензим и участва в много биохимични реакции. Той е необходим за работата на повече от 80 ензима в организма и за образуването на еритроцитите. Дефицитът на цинк при децата забавя техния растеж и намалява апетита им. Цинкът активно участва при регенерацията на тъканите и способства за лечението на възпаления на кожата, често възникващи при подрастващите в периода на половото съзряване.

Източници на цинк са месото, гъбите, мидите, яйцата, горчицата, кафявия ориз. Едновременната употреба на зърнени трици и съдържащи цинк продукти намалява неговото усвояване от организма.