6,5 млн. аборта са направени у нас от 1954 година насам по официална статистика. Данните цитира шефката на болница „Света София" д-р Гергана Коларова и ги определи като шокиращи. „Оказва се, че ние, грубо казано, сме унищожили една България. Затова е много важна превенцията, децата ни да бъдат информирани, за да не се случва това нещо", коментира тя.

Д-р Коларова алармира още, че броят на жените в репродуктивна възраст у нас намалява, като една от основните причини е много по-рано настъпващата менопауза. „Драмата идва от падането на възрастта на менопаузата. Допреди 15-20 години жените влизаха в менопауза на около 50-52 години, сега масово се влиза около 47 години“, заяви тя. Специалистът обясни, че поради това пациентки на тази възраст с продължаваща менструация най-често имат някакъв хормонален проблем, предимно миома на матката.

Ето защо тя акцентира на ролята на превенцията, сексуалното образование сред младите хора и доверието, което те имат в семейната среда. В тази връзка тя подчерта, че сред тях цари тотално невежество по отношение на полово предаваните заболявания, които могат да прераснат в сериозни проблеми в бъдеще. Д-р Коларова отбеляза и нуждата от скринингови прегледи.

Абортът се извършва по по-щадящи начини или по метода на Карман, който не изисква обща анестезия и дава правото на акушер – гинеколога чисто резонно, без да нарушава никакви закони, да го направи в кабинета си", каза д-р Коларова. Също така от три години е разрешено и медикаментозното прекъсване на бременност. „Силно се опасявам, че и това не фигурира в тази статистика", каза още тя.

Големите проблеми в България са емиграцията на младите хора и промените в структурата на населението, каза доц. Георги Бърдаров от СУ, който е съветник на зам. -социалния министър Султанка Петрова. Тойзасегна проблемите със застаряващото население у нас.

 В цяла Европа обаче средната продължителност на живота е над 80 години. Сравненията показват, че тя е нараснала повече от двойно от началото на 20 век до 21 век, а в страни като Испания и повече - от 34,3 години вече върви към 83,8 години.

По думите му обаче заради променената ценностна система, заради образователните и кариерни амбиции, раждаемостта е ниска. Според него няма нищо учудващо, че всяка година се раждат все по-малко бебета. Той обясни, че в момента в детеродна възраст е поколението на 90-те години, където контингентът бил по-малък. Прогнозата му е, че раждаемостта през следващите години ще продължи да намалява.