Все по-малко са младите жени, които желаят да се занимават с една от най-благородните професии – тази на акушерката. А тези, които го правят избират да работят в чужбина. Положението е повече от катастрофално. Това сочат данните от Националната здравна карта, които прегледахме във връзка с днешния им празник – Международният ден на акушерката.

Всяка година около 500 български акушерки избират да работят в чужбина заради по-добрите условия на труд.95% от новозавършилите акушерки избират да работят в чужбина.

Някои от регионите с най-драстична липса на такива кадри са област Разград, където при нужни 21 акушерки има едва две, областите Силистра и Габрово – и двете с по четири акушерки при нужни по 20, Ловеч, където в извънболничната помощ работят 7 акушерки, а са необходими 23.Проблемът е сериозен и в област Перник, където също има 7 акушерки, при нужни 22, Кюстендил, който разполага с осем акушерки, а се нуждае от 22 и Враца – с 11 акушерки при нужни 30.

Една от основните причини за намаляващия интерес към акушерската професия е заплащането. У нас то е обидно ниско, коментират от бранша. Само за сравнение у нас средната месечна заплата на млада акушерка е около 500 лв, а във Великобритания е 35 хил. паунда годишно.

От браншовата организация на акушерките настояват за стартова заплата от 1500 лв, което е адекватна сума за труда и отговорността, която носят. Друго за, което се борят е даването на възможност за самостоятелни практики.