Българския лекарски съюзПак ли ще плануваме бюджет с дефицит на НЗОК, пак ли българските лекари със своята дейност ще заплащат за лекарства, за медицински изделия – това попита пред btv председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев в коментар за очаквания бюджет на НЗОК за догодина, както и доклада на заместник-финансовия министър и председател на Надзорния съвет на касата Кирил Ананиев.
 
„И чакаме отново да видим пак ли ще плануваме бюджет с дефицит на НЗОК, пак ли българските лекари със своята дейност ще заплащат за лекарства, за медицински изделия, пак ли отново ще въвеждаме тази отвратителност – съжалявам за израза – на понятието надлимитна дейност“, коментира той. Д-р Грозев беше категоричен, че не е нормално да има желание от даден пациент, включително да бъде приет, лекуван, излекуван, изписан, а след това на лечебното заведение да не се плати, защото той е извън лимита. „Кой е той? Кой е този човек, който определя едно такова поведение спрямо лечебните заведения за болнична помощ“, попита той.
 
Д-р Грозев коментира и проблема с недостатъчното направления. „Отново ли ще говорим за липса на направления? Отново ли ще поставим българските общопрактикуващи лекари специалисти в извънболничната помощ в ситуацията да се обясняват с пациентите си? И без вина да се чувстват виновни. Да знаят, да могат, да искат да го приложат, а следващия момент да се окаже, че не могат, защото не от незнание, невъзможност и липса на медицинско образование и компетентност, а от това, че няма направления, няма пари или нещо друго“, допълни той.
 
Д-р Грозев не пропусна да коментира и основната констатация от доклада на Ананиев, касаеща преразхода за лекарства. В тази връзка той отбеляза, че цялата медицина у нас е регулирана и подчерта, че единствената част от здравеопазването, където липсва такава регулация,  е в лекарствоснабдяването. Той повдигна и въпроса за съотношението на разходите за медикаменти на фона на общия бюджет. „Докога ще говорим как е в другите страни, а не искаме да го направим в България? Къде е съотношението генерици – иноватици“, попита още той.
 
Според него изходът от тази ситуация е „счетоводството“ да не бъде основен принцип в здравеопазването. Той съобщи още, че е започнала серия от срещи с парламентарно представените парии, ръководството на НЗОК, както и министерствата на финансите  и здравеопазването относно вижданията на БЛС за бюджета в системата през следващата година.
 
Д-р Грозев коментира и темата, свързана с дългогодишните искания на общопрактикуващите лекари относно потребителската такса, които отново придобиха актуалност. Той посочи, че към момента държавата не заплаща пълния размер на вноските за 9-те групи лица, които осигурява и изтъкна, че общопрактикуващите лекари имат право да поставят този въпрос. Д-р Грозев допълни, че в предложенията на съсловната организация за бюджета на НЗОК за догодина са заложени някои промени в законодателството, имащи отношения по въпроса.