вестникПатриотичният фронт (ПФ) ще предложи промяна в Закона за лечебните заведения, с която да се създаде регистър на лекарските грешки. Това съобщава днес "Труд", като цитира депутатката от ПФ д-р Султанка Петрова.
 
 
„В момента няма никаква представа кой и как греши, а когато регистърът заработи, ще е ясно в какво се коренят проблемите доколко на липсата на мотивация, на специализация или на професионално изхабяване", посочи д-р Петрова. Тя допълни, че лекарите, които са допуснали грешка, трябва да се извадят за определен период от системата и да се обучат. Но детайлите около този процес трябва да се разпишат в наредба”, четем във вестника.
 
От ИАМО пък казали, че изграждането на такъв регистър е заложено в актуализираната здравна стратегия 2014 - 2020 г. като един от приоритетите, по който да работи агенцията. „Според нея най-напред трябва да се започне с изясняването на терминологията в тази област - т.е. да се приеме ясно и еднозначно какво е медицинска грешка и нейните разновидности. Необходимо е и да се направи класификация на допуснатите грешки, за да бъдат отчитани, добавиха от агенцията. Според експертите й при добра организация и сътрудничество между лекари, сестри, пациенти и управляващи за година и половина-две регистърът може да заработи”, пише изданието.
 
И още: „От Патриотичния фронт настояват още стартовата заплата на младите лекари да започва от 1000-1500 лв., тъй като само справедливото заплащане ще е гарант за мотивацията им да продължат да се обучават, да работят добре и да не напускат България.”
 
„Стандарт” търси мнението на хора от сектора по отношение на залегналата с промените в ЗЛЗ приватизация на лечебните заведения. „Това, което ме притеснява, е, че не знам как след приватизацията на областните и университетските болници държавата ще прокарва политиките си в здравеопазването”, казва пред изданието шефът на „Св. Екатерина” проф. Генчо Начев. „Голяма част от тези болници сега изпълняват социални задачи – лекуват хора с ограничени финансови възможности и трупат дългове, защото не искат доплащане за разлика от частните клиники. Никой обаче няма да иска да купи държавните и общински болници в лошо състояние, мисля, че атрактивни ще са тези болници, които са без дългове. По-скоро трябва да се даде възможност за приватизация на дейността”, смята той.
 
Председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев пък категорично не харесва идеята, а аргументите му са подобни на тези на проф. Начев. „За мен е пълен абсурд държавата да пристъпи към приватизация на всички свои болници. Има неща, които само собственикът може да възложи за изпълнение, как тогава ще се гарантира изпълнението им от частните структури. В момента има водопад от нормативни промени с идеята каквото може, да бъде прието, без да се обмисли и да се види какви ще са последствията. Загубили сме всякаква надежда за нормализиране на нещата, а здравеопазването загива. Освен това приватизацията заради натрупаните дългове може да стане неефективна като на много други предприятия, чиято съдба сме видели. С промените се върви към финализиране на обществените лечебни заведения, а тогава достъпността ще стане химера. Хората по селата ще останат без лечение, държавата не трябва да се отървава от всички ангажименти”, казва той.
 
На противоположна позиция е зам.-председателят на Българската болнична асоциация Андрей Марков. „Идеята да се приватизират държавните болници е правилна, защото иначе здравният фонд се похабява, а е част от националното ни богатство. Сега съществуват много празни структури, които само точат държавни пари. В същото време се увеличава броят на леглата и болниците в страната, за което търпим критики”, посочва той. „Аз съм твърдо против прахосването на сградния фонд на една държавна мрежа. Но смятам, че държавата трябва да запази възможността си да осигури здравето на гражданите чрез основния пакет, които разчита да бъде изпълняван най-вече от държавните болници. Според мен това означава, че тя не трябва и няма да разпродаде изцяло болничната мрежа. Тоест, трябва приватизацията да бъде с известни условия и да е регулирана. Мисля, че вариантът, в който се приватизира дейността, а държавата запазва собствеността, е удачен”, коментира той.
 
„Преса” пък се спира на проблема с ваксините у нас. „Правителството разчита на помощ от Турция, за да реши кризата с недостига на ваксини за бебета, научи "Преса". От месец кабинетът води преговори с Анкара за доставката на нужните медикаменти, за да бъдат направени всички задължителни детски имунизации през тази година”, информира изданието. „Преди няколко седмици въпросът е обсъден на заседание на правителството, като министрите са одобрили проектите на споразумения между София и Анкара. С първото България ще получи 100 000 дози комбинирана петкомпонентна ваксина за деца срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б и други 100 000 дози срещу хепатит Б педиатрична. Очаква се, че тези количества ще задоволят нуждите”, допълва вестникът.