„В още три области може да се обединят болници в консорциуми, стана ясно по време на заседанието на парламентарната здравна комисия. До момента обединение на лечебни заведения има в столицата, където в граждански сдружения се сляха клиниките в карето на "Александровска". Желание за създаването на консорциум преди дни изказаха в лечебни заведения от Бургас. Нашите анализи сочат, че подобни консорциуми се очертава да се създадат във Велико Търново, София област и Хасково, каза здравният министър д-р Петър Москов. Конкретните разговори обаче тепърва ще се водят“, пише днес „Стандарт“.
 
 
„Обединяването на лечебните заведения е нужно, за да могат да сключат договори със здравната каса през следващата година. Ако не се случи, те няма да могат да осигуряват комплексно лечение на пациентите, което ще е сред основните изисквания за договор с НЗОК“, допълва публикацията.
 
„24 часа“ се спира на терените на болниците. „Болниците с държавно участие имат общо 351 пустеещи имота - терени и сграден фонд, съобщи здравният министър д-р Петър Москов в отговор на въпрос на д-р Джевдет Чакъров от ДПС в парламентарната здравна комисия. Депутатът попита с какви мотиви правителството разреши на университетските болници в Пловдив и Плевен да продадат терени на фона на оттеглянето на предложението за приватизация на болниците“, информира вестникът.
 
„Става дума за обособени части, което означава имоти без медицинско предназначение и несвързани с лечебната дейност и това няма нищо общо с приватизацията, обясни д-р Москов. Той уточни, че продажбата на тези имоти, някои от които в центровете на големите градове, е механизъм за намаляване на дълговете на болниците“, четем още в ежедневника.
 
Макар и официално обявено, че приватизацията на лечебни заведения ще бъде изтеглена от промените в ЗЛЗ, идеята продължава да буди коментари. Такъв откриваме в „Стандарт“, автор е депутатът от БДЦ и член на здравната комисия д-р Красимира Ковачка. „Самата идея за болнична приватизация бе приета достатъчно сдържано в обсъжданията на парламентарната здравна комисия. Този скептицизъм в оценката на предлаганите промени се основава на липса на ясни правила за провеждане и убедителен анализ за крайните резултати от предлаганата приватизация. Азбучната истина, че мотивите за печалба трябва да са подчинени на социалните цели, е особено важна именно в здравната система“, пише д-р Ковачка.
 
„Закъснялата терапия невинаги е нужна и ефективна. Ако болничната приватизация бе стартирала преди 15 години и регулацията не бе слаба, сега нямаше да има близо 400 болници, от които достатъчно много силни частни болници, натоварен пазар, липса на кадри и свръхпредлагане на медицински услуги.
 
Простата логика показва, че приватизационна вълна в болничния сектор в момента може да увеличи натиска върху НЗОК с всички последствия от това. Остават открити и множество допълнителни въпроси като например, въпроса какъв ще бъде моделът на приватизация (продажба на дялове, цялостна продажба, ваучер на или някакъв друг модел)“, коментира още тя, макар точно този въпрос да е разписан достатъчно ясно в законопроекта. „Очаква се, че при провеждането на приватизацията ще има най-високи етични стандарти и ще се избегне конфликтът на интереси, но дали ще бъде така? Споменът от предишни приватизационни процедури у нас е съвсем пресен! Дали новите собственици няма в даден момент да изоставят социалните задължения, към тези които не могат да доплатят определени услуги?
Съществува силен контрааргумент и той се изразява в опасенията, че правителството ще загуби влияние върху новите структури при провеждане на здравната си политика. От друга страна, частните собственици ще работят за печалба и ще изпълняват нуждите на тези, които могат да си платят, не на мнозинството, което може да доведе до социално отхвърляне на този модел. Решението на кабинета да изтегли законопроекта за приватизация показа, че тези въпроси не могат да бъдат лесно заобиколени, и че успешна може да бъде само реформа, която е основана на задълбочен, честен и отговорен дебат в парламента и пред цялото общество“, заключава Красимира Ковачка.
 
„Преса“ се спира на вчерашното интервю на министър Москов в bTV. „Здравният министър Петър Москов обяви вчера, че оттук нататък ще отговаря на всички директори на болници, които не са доволни от реформата му, с проверки в прокуратурата и изнасяне на истинските факти за тяхното управление.
 
"Уволнените директори пърхат като пеперуди по телевизиите да се жалват. Обясняват какви прекрасни хора са и колко лош е министърът", каза Москов в сутрешния блок на Би Ти Ви“, пише ежедневникът.
 
И още: „Лидерът на ДСБ Радан Кънев светкавично поздрави във фейсбук Петър Москов. Написа, че здравният министър бръкнал безпощадно в раната с твърдението: "Здравеопазването се превърна в бизнес на болнични директори и фармацевтични компании, основан на корупция особено в обществените поръчки.“