Около 18 000 българи умират годишно, заради замърсения с финни прахови частици въздух у нас. Това съобщи заместник-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова, цитирана от информационните агенции.

По-рано днес в Министерството на здравеопазването се състоя форум по темата, организиран от Българската асоциация за закрила на пациентите, а участие в него взеха представители на различни институции.

Според Евростат България е на трето място в ЕС по ръст на въглероден диоксид за 2017 г. в сравнение с 2016 г., като по този показател страната ни се нарежда след Малта и Естония. Това означава, че България изостава с мерките за ограничаване на замърсяването, въпреки че страната ни има много малък дял в ЕС – само 1,5%. Най-големите замърсители в Европа са Германия, Великобритания, Италия и Франция. В ЕС има 400 000 случая годишно на преждевременна смърт и на хронични заболявания, причинени от замърсяването на въздуха, като нашият дял е 18 000, посочиха от БАЗП.

Директорът на Националния център по обществено здраве и анализи доц. Хинко Хинков посочи, че има намаляване на нивото на фините прахови частици във въздуха през последните години и няма основание за паника. Той обаче обясни, че задачата на центъра е да анализира влиянието на тези фини частици върху човешкия организъм. Доц. Хинков допълни, че групите заболявания, които се дължат на повишено ниво на фини прахови частици, са свързани с белодробен рак, проблеми в развитието на плода при бременните, функционирането на дихателната система и вероятно връзка с болестта на Алцхаймер.

„Предложението на НЦОЗА са свързани с това да се редуцира нивото на фини прахови частици. Предлагаме регулаторни мерки – строги стандарти за емисиите и съдържанието на вредни вещества в суровините, стандарти в строителството, както и увеличаване на станциите за мониторинг на фини прахови частици“, каза още доц. Хинков. „Предлагаме и втора група структурни промени – поощряване на използване на нови транспортни средства, използване на алтернативни горива, намаляване на процента новите автомобили с дизелови горива, задължително използване филтри и каталитични устройства за превозните средства“, допълни той.

На трето място по думите му е важното самото поведение на хората. „Много е важно какво е нашето поведение и какви възможности имаме да допринасяме за чистотата на въздуха. Столична община прави нови велоалеи, но няма инфраструктура – те не са свързани помежду си. Трябва да се мисли за това този транспорт да бъде поощряван“, каза още доц. Хинков

Председателят на лекарския съюз д-р Иван Маджаров посочи, че организациятаще подкрепи всички инициативи на сдружение "Въздух за здраве", които ще доведат до промени в нормативната база за справяне с проблема с мръсния въздух.

Инженер Любомир Тодоров, началник на отдел "Технически прегледи" към Автомобилна администрация, посочи, че по отношение на транспорта Автомобилна администрация надгражда върху подобряване на годишните технически прегледи.