НЗОК ще следи под лупа лечението на българските пациенти в чужбина. Причината е нарасналия според анализ на фонда брой на българи, лекувани зад граница, който според заместник-здравния министър Жени Начева е придобил „застрашаващи“ размери. Това става ясно от стенограма след проведеното на 19 март заседание на Надзорния съвет на касата. Основна тема в него касае проблема с дълговете на НЗОК към чужди клиники.

Според зам.-министър Жени Начева, която оглавява и Надзорния съвет, представя анализ на видовете заболявания на база исковете за лечение, за времето от 2007 до 2017 год броят на пациентите предпочели лечение в чужбина е нараснал главоломно, от 4 на 632. Сред най-предпочитаните за лечение в чужбина дестинации са Германия, Белгия, Франция, Швейцария и други.

Основните заболявания , поради които наши пациенти търсят лечение зад граница, са основно онкологични, редки болести, сърдечно-съдови заболявания, както и състояния, свързани с нуждата от трансплантация.

Жени Начева коментира още, че е нужно да бъде извършена оценка за 2018 г. как да се процедира за контрола върху медицинското решение за насочване на пациентите за лечение в чужбина, като за тази цел се потърси консултация с националните консултанти, с които работи НЗОК, за да може да се прецезира дали заболяванията не могат да бъдат лекувани в България.

Отново стана ясно, че общият размер на задълженията на НЗОК към чужди клиники се очертава в размер на 259 млн. лв., от които просрочени са 119 млн. лв.

Жени Начева предложи  до 15 април да се организира среща с германския фонд с кореспонденция и с прецизиране на параметрите за 2018 г. Още на следващото заседание се очаква управителят на НЗОК  да представи информация за просрочените задължения на касата към чужди здравноосигурителни фондове, които подлежат на плащане през 2019 г.