newsС трайното настаняване на лятото в страната се активизират и публикациите, свързани с медицинското обслужване по морските ни курорти. В „Труд” четем: „Плажът е единственото място, на което летуващите във Варна и околните курорти могат да получат безплатна медицинска помощ. От 1 юни до 30 септември на охраняемите ивици в града, в Св. св. Константин и Елена, Кабакум и Златни пясъци работят 35 медицински пункта, осигурени от общинското ДКЦ 1 "Св. Клементина". В тях от 8 до 18 ч дежурят 10 лекари, двама фелдшери и 40 медсестри, а за превоз на спешните пациенти от курортите до града са ангажирани 3 реанимобила.”
 
 
Ежедневникът информира още, че често на плажа съвет от докторите търсят и туристки, чиито деца са просто с хрема. „Причината е, че визитата в медицински кабинет в комплексите край Варна излиза твърде скъпо, защото нито една от регистрираните 15 практики не работи със здравната каса. Затова първичен преглед и рецепта при настинка или стомашно разстройство струват от 100 до 120 лв., а контролната визита е 50 лв. - колкото е платена консултация с професор във варненските клиники. Инжекциите излизат 15-20 лв., обработките на рани - 40 лв., а ако трябва да се намести и гипсира счупен крайник - сметката достига и 700 лв. Тежките случаи се откарват към болниците във Варна, като частните линейки вземат за превоза по 1 евро на километър”, разказва публикацията.
 
Според изданието, спасителен вариант за почиващите българи е да стигнат до Варна и да посетят личен лекар. „Ако носят здравните си книжки и са редовни платци, дължат за преглед само 2,90 лв. потребителска такса. Ако са забравили документа, плащат 15-20 лв. за джипи и 30-50 лв. за специалист. В градските поликлиники поставянето на инжекция е 5-10 лв., превръзката струва 15 лв., а смяната на гипс - 30 лв. Леките ортопедични интервенции излизат от 150 до 300 лв.”, пояснява още материалът.
 
„В курортите всяко лято шетат и нелегални доктори - най-често гастрольори от вътрешността на страната, които работят в комбина с таксиджии и хотелски служители.
 
Те преглеждат в хотелски стаи, нямат ценоразпис и прибират на око по 200-300 евро за преглед. Жертвите са предимно чужденци от трети страни, защото туристите от ЕС имат застраховки, здравноосигурителни карти и си знаят правата. Покрай отлива на руснаци това лято нелегалният бизнес е в застой, коментират медици от легалните курортни практики. Според тях плащанията на ръка вече са сведени до минимум, защото кабинетите имат договори с чуждестранни застрахователи, повечето от които им изплащат сумите за лечение на туристите по банков път”, пише още „Труд”.
 
„Стандарт” пък съобщава за бум на чужди студенти по медицина във Варна. „Качеството на обучението по медицина в България става все по-високо и едно от доказателствата за това е фактът, че все повече чуждестранни студенти искат да учат у нас, каза проф. Иванов пред "Стандарт". В момента в Медицинския университет във Варна се обучават 900 студенти от 43 страни, а броят на чуждестранните и българските кандидати тази година продължава да расте. Най-много - 350, са чуждестранните студенти от Германия, сред останалите страни са Англия, Япония, Испания, Скандинавските държави, Канада, Израел, Белгия, Холандия и др. Тази година пък за едно място по медицина в кандидатстудентската кампания в морския град се състезават 6 души”, четем във вестника.
 
И още: „Интересът към изучаването на медицина у нас е най-вече от младежи от ЕС, а причината е доброто качество на обучение, категоричен беше проф. Иванов. Една от предпоставките за това е фактът, че студентите по медицина във Варна имат възможност да придобиват практически умения в една от най-високотехнологичните болници на България - УМБАЛ "Св. Марина", която е оборудвана с апаратура на европейско ниво. Това заедно с достойното заплащане ни помага да задържим на работа изключително добри специалисти, които да обучават младите медици, допълни проф. Иванов. В "Св. Марина" има и много специализанти -143, а в медицинския университет 135 докторанти.”
 
„Телеграф” информира за инспекции на лечебни заведения в Силистренско. „30 нарушения са установени в здравни заведения в Силистренско при проверки на Инспекцията по труда. Съставени са пет акта за установени административни нарушения. По разпореждане на главната дирекция "Инспекция по труда" лечебници се гледат под лупа и до края на този месец ще се правят проверки в десетки здравни заведения в Крайдунавска Добруджа”, пише вестникът и пояснява, че се проверява за сключени основни и допълнителни трудови договори, какъв е графикът на работа, спазени ли са изискванията за междудневната и седмичната почивка.
 
От „Сега” пък научаваме, че еврокомисарят по здравеопазването Витенис Андриукайтис иска уеднаквяване на здравеопазването в ЕС. „Уверен съм, че ще е хубаво да обсъдим възможността за промяна в договорите на ЕС в бъдеще”, заяви той на конференция в Рига миналата седмица. Настоящите договори дават ограничена роля на ЕС при определяне на здравната политика в страните членки. Например една от сферите, която е категорично в ръцете на националните правителства, е определянето на цените на лекарствата в преговорите с производителите”, пише ежедневникът.
 
„Според еврокомисаря е време въпросът да се обсъди с ЕП и с Европейския съвет. "Повярвайте, не мога да си представя икономически по-ефективна възможност от управлението на здравните въпроси на европейско ниво", каза Андриукайтис.
 
Той предлага Еврокомисията на всеки 2-3 г. да изготвя и представя в ЕП доклади за състоянието на здравеопазването във всяка от страните на ЕС”, допълва публикацията.