pechat„Здравната каса няма да плаща отчетената надлимитна дейност на болниците, реши вчера Надзорният й съвет. "Ние и не може да гласуваме друго, тъй като това е записано в постановлението на Министерския съвет в сила от 21 март т.г.", обясни пред "Труд" д-р Глинка Комитов, управител на НЗОК”, пише днес вестникът и допълва: „Той посочи, че ако публичният фонд преведе повече от заложените за годината пари на болниците, ще бъде санкциониран от Сметната палата.”
 
 
Изданието информира също, че отчетената надлимитна дейност от лечебните заведения у нас за март, април и май е около 20 млн. лв.
 
„Стана ясно още, че заявеното изваждане на дейности от болничната в доболничната помощ може да стане чак от 1 януари догодина, тъй като лекарският съюз не се съгласил мярката да се прилага в средата на 2015-а. Т.е. отпада още един евентуален механизъм за намаляване на разходите на болниците, тъй като например гастроскопията в извънболничната помощ е 50 лв., а в болничната - 600 лв.”, четем в ежедневника, който продължава: „Лечебниците ще лавират при спазването на лимитите си, като разполагат с 5% от средствата за следващия месец, а при форсмажорни обстоятелства могат да кандидатстват пред надзора за допълнителни средства.”
 
Нямало е как да се приеме предложението на зам. здравния министър д-р Бойко Пенков за по-ниско плащане за отчетените свръххоспитализации, тъй като не е позволена надлимитна дейност, пише още „Труд”.
 
Публикация по темата откриваме и в „Монитор”. „Цените на клиничните пътеки няма да бъдат намалявани. За тях ще се плаща толкова, колкото и досега. Това реши Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса на свое извънредно заседание вчера. Идеята за промяната бе на здравния министър Петър Москов”, пише изданието. (Всъщност текстът за намаляване цени на клинични пътеки е записан в Националния рамков договор за 2015 г., б.р.)
 
„Да не се пипат парите на лекарите в болниците, които всъщност се сформират именно от пътеките, настоя категорично Българският лекарски съюз. Неговите финансови експерти и дружествата по различните специалности са се обявили против, поясни за "Монитор" надзорникът д-р Иван Кокалов, който е от квотата на синдикатите. Независимо че в Националния рамков договор, под който лежат подписите и на ръководството на Лекарския съюз, се предвижда промяна на цените на клиничните пътеки, сегашните шефове на съсловната организация са отказали да изпълнят клаузата, като са се позовали, че не носят отговорност за парафите на предшествениците си”, допълва публикацията.
 
„Преса” съобщава, че предстои среща между ръководството на Реформаторския блок и здравния министър Петър Москов във връзка с негова идея за съкращаване на 22 от 28-те областни регионални здравни инспекции. Ежедневникът се позовава на изказване на депутата Димитър Танев в Стара Загора. „Той не скри че буквално в последния момент научил за намеренията на министъра. За предстоящата административна реформа алармирали от местната инспекция, която била сред нарочените за закриване”, пише изданието.
 
Вестниците се спират и на оповестения вчера случай на починала45-годишна родилка в болницата в Свиленград. „В 4,30 часа жената е разбудена от силни болки, съпроводени с обилно кървене. Незабавно е транспортирана с Бърза помощ до МБАЛ-Свиленград. На носилката пред Спешното получава втори масиран кръвоизлив. Лекарите от местното родилно незабавно пристъпват към секцио, виждайки, че иначе ще изтърват и майката, и плода. По време на операцията родилката получава така наречения ДИК синдром - остър и неконтролируем кръвоизлив. Дежурният екип д-р Баева и д-р Апостолов започват втора операция - по отстраняването на кървящите детеродни органи. В същото време по спешност в Свиленград пристига проф. Арабаджиев от реанимацията на старозагорската УМБАЛ. Посред нощ са вдигнати и националните консултанти, хематологът проф. Горанов от Пловдив и началникът на КАРИТ проф. Чавдар Стефанов, които следят ежеминутно ситуацията по телефона. Идеята е била родилката да бъде стабилизирана за малко, за да може да издържи транспорта до реанимационната клиника в Пловдив. Ситуацията обаче се оказва неспасяема. Велина издъхва в 9,47 часа, въпреки прелетите 22 банки с кръв и 23 сака с кръвна плазма.
 
Изваденото от нея бебе е неколкократно интубирано, преди да проплаче за пръв път. Роденото момиченце тежи само 1500 грама и е поставено в кувьоз на областната болница в Хасково. Бебето е транспортирано до отделението по неонатология, където лекарите се борят за живота му”, разказва „Телеграф”.
 
„Назначена е аутопсия. В същото време полицията започна досъдебно производство по член 123-ти ал. 1 от НК. Параграфът разглежда причиняване на смърт от незнание или немарливост или иначе казано лекарска грешка. „Лекарите ми не са направили грешка, процедираха според всички медицински стандарти", категоричен е д-р Ермов (шефът на МБАЛ Свиленград, б.р.). Според него това е стандартна практика при смърт на операционната маса, особено пък на родилка. Той обаче е спокоен за изхода на полицейското разследване”, допълва публикацията.
 
И още: „Трябва да има някакво възрастово ограничение за опитите инвитро. На 45 г. детеродните органи вече не са такива, каквито трябва да бъдат. Вървим против Бога”, категоричен е д-р Димитър Ермов. За него успешното износване и раждане на 62-годишната родилка преди няколко години е бил лош пример, направен заради рекламата на една болница, който води до опасни последствия, а в случая с Велина и до фатални.”