Какво е диспепсия?

Това е състояние, което се характеризира със затруднено, понякога болезнено храносмилане. Проявява се най-често с гадене или повръщане, парене зад гръдната кост, киселини, подуване на стомаха и дискомфорт.  Състоянието е широко разпространено и засяга много хора. Една от най-честите причини за него  са грешки в диетата. Често повтарящите се епизоди на диспепсия обаче, могат да се дължат и на заболявания на стомашно-чревния тракт.

Симптоми при диспепсия

·         Коремна болка; болка в горната част на корема;

·         Чувство на прекомерна тежест след нахранване;

·         Киселини в стомаха;

·         Загуба на апетит;

·         Задържане на газове и чувство за подуване на корема;

·         Гадене и повръщане;

·         Лош вкус в устата и неприятен дъх, обложен език.

Видове диспепсия

·         Функционална – не се откриват обективни причини за състоянието;

·         Диспепсия, свързана със заболяване на стомашно-чревния тракт (органична). Среща се при гастроезофагиална рефлуксна болест (ГЕРБ), гастропареза, язва на дуоденума и стомаха, по-рядко при стомашен карцином.

Причини за диспепсия

ХраносмиланеПри органичната диспепсия, симптомите се дължат на заболяванията, които я предизвикват. При функционалната, чувството на дискомфорт в стомаха се дължи най-често на преяждане, прекалено бързо хранене и недостатъчно сдъвкване на храната. Преяждането претоварва храносмилателните органи. То води до произвеждане на повишено количество киселина и хиперацидитет. Преяждането затруднява работата на стомаха, червата и черния дроб.

Много хора поемат  храната на големи хапки, когато бързат или са изложени на стрес. Когато се преглъщат големи хапки храна, това води до претоварване на стомаха и по-голямо отделяне на киселина. Бързото поемане на храната предизвиква и прекомерно поглъщане на въздух. Тези лоши навици водят до преминаване на част от храносмилателните сокове в хранопровода, предизвиквайки парене, болезнени усещания и кисел вкус.

Някои храни, особено ако не са подходящо приготвени, са причина за нарушено храносмилане. Някои хора реагират неблагоприятно на храни като бобови култури, зеле, лук, краставици и морска храна. Пържените храни, както и лютивите и силно подправените, често водят до стомашен дискомфорт и влошават допълнително състоянието.

Прекомерното тютюнопушене, както и злоупотребата с алкохол също предизвикват оплаквания. Запекът нарушава нормалния пасаж на храната през стомашно-чревния тракт  и води до образуване на газове и коремна болка.

Други причини за нарушено храносмилане са пиенето на много вода по време на хранене, силни емоции като гняв, страх, безсънието, а също и липсата на достатъчна физическа активност.

Как се поставя диагнозата диспепсия?

Тъй като зад стомашния дискомфорт може да се крият сериозни заболяваания като язви, ГЕРБ и по-рядко карцином, от важно значение е първо тези състояния да се изключат. Най.често прилаганите методи са:

·         Рентгенография с контраст– пациентът изпива контрастно вещество (бариева каша), след което се правят серия от рентгенови снимки. Така се изобразяват хранопровода, стомаха и тънките черва, и се търсят евентуални нарушения.

·         Ендоскопия– при нея, с помощта на гъвкава тръба с камера на единия край, се прониква през устата в хранопровода и стомаха. Това изследване е много по-достоверно от рентгеновото, тъй като позволява на лекаря да огледа директно вътрешността на стомаха и хранопровода и да вземе материал за изследване от съмнителни участъци.

·         Тест за Хеликобактер пилори– бактерия, която се свързва с развитието на стомашна язва. Най-често се търси в изпражнения. При доказване на наличието на бактерията се назначава антибиотична терапия.

Диспепсия – лечение

При доказване на органична причина за симптомите, лечението се насочва към нея. При язва се прилагат антиацидни препарати. Най-често прилаганите лекарства са от групите на инхибиторите на протонната помпа и блокери на Н2-рецепторите, като първите се считат за по-ефективни. Към първата група се отнасят омепразол, пантопразол, ланзопразол и др., а към втората – ранитидин, фамотидин. Те повлияват благоприятно симптомите, предизвикани от повишеното ниво на киселинност в стомаха. Ако се докаже присъствие на Хеликобактер пилори, към споменатите медикаменти се добавят и антибиотици – най-често амоксицилин и метронидазол.

Съществено значение в лечението и на двата типа диспепсия (функционална и органична) има правилният хранителен режим. Необходимо е спазването на някои прости правила при хранене:

·         При хранене трябва да се избягва пиенето на голямо количество течности;

·         Храната трябва да се сдъвква много добре, а не да се консумира набързо;

·         При наличие на емоционален стрес е най-добре да изчакаме известно време преди да консумираме храна;

·         Добре е на едно хранене да не се смесват прекалено много видове храна, тъй като това забавя и нарушава усвояването на хранителните вещества;

·         При приготвянето на храната трябва да се отдава предпочитание на кулинарни техники като варене на пара, печене и да се избягва пърженето и панирането, както и прекомерното използване на люти подправки.

Билколечение  при диспепсия        

В природата има редица билки, които облекчават симптомите на диспепсия. Някои от тях са:

·         Мента (Mentha piperita) – една от най-ефективните билки за лошо храносмилане. Тя облекчава бързо симптомите на стомашен дискомфорт, киселини, запек. Прилага се под формата на чай.

·         Босилек (Ocimum basilicum) - освен като вкусна подправка, той се използва и за облекчаване на гаденето и потиска повръщането.

·         Хвойна (Juniperus communis) – притежава противовъзпалително действие, повлиява гаденето и повръщането, намалява газовете и чувството за подуване.

·         Джинджифил (Zingiber officinalis) – признато лекарство при гадене и повръщане. Намалява чувството на тежест след хранене, използва се за облекчаване на симптомите при морска болест, както и за сутрешно повръщане при бременни. Задържането на газове в червата също се повлиява при прием на джинджифил.

·         Лайка(Matricaria chamomilla)  – известна е с общоуспокояващото си действие, включително и върху стомашно-чревния тракт. Тя повлиява благоприятно стомашния дискомфорт и спазмите.

Други методи за лечение на диспепсия

·         Йога – редовното практикуване на йога облекчава чувството на подуване и болка в корема. Специално някои асани (пози) стимулират перисталтиката и тонизират функцията на стомашно-чревния тракт;

·         Масаж – прилагането на масаж на корема, особено с етерични масла, облекчава симптомите на диспепсия. Особено полезни са маслата от розмарин, кориандър, мента, кардамон и др.

·         Китайска медицина – използват се най-често техники като акупунктура и акупресура, които чрез стимулиране на определени точки от тялото, подпомагат функцията на стомаха и червата и премахват неприятните усещания.