Коремни болки

Коремна болка– Описание

Коремни болки– Причини

Коремни болки– Симптоми

Коремни болки– Диагноза

Коремни болки– Лечение

Коремни болки – Билколечение

Коремна болка – описание

Болката в областта на корема може да варира в широки граници по интензитет – от лека до много силна болка. Често болката е неспецифична и може да се наблюдава при различни заболявания. В коремната кухина са разположени голям брой органи – на храносмилателната, отделителната и половата система, както и големи кръвоносни съдове и често е трудно да се определи произхода на болката. Най-често болката произхожда от храносмилателната система, например при апендицит, спазми при диария и хранително натравяне.

Характерът и локализацията на болката могат да помогнат на лекаря да се насочи към причината за оплакванията на пациента. При оформяне на диагнозата, значение имат и интензивността и продължителността на коремна болка. Важни характеристики на болката в корема са характерът на болката (остра, тъпа, пронизваща, крампи, усукваща, като пробождане с нож); продължителността на болката (краткотрайна болка, траеща няколко минути или продължаваща часове и повече); фактори, отключващи или облекчаващи болката (влошаване след хранене, подобряване след изхождане и повръщане, влошаване в лежащо положение и тн.).

Коремна болка може да принуди човек да заеме точно определено положение на тялото и да не се движи, или напротив – да го накара непрекъснато да променя положението на тялото си в търсене на облекчение.

Коремна болка – причини

Много заболявания, остри и хронични, могат да доведат до поява на болка в корема. Сред заболяванията, чийто алармиращ симптом е коремната болка са:

  • Апендицит;
     
  • Заболявания на жлъчния мехур и жлъчните пътища;
     
  • Язва на стомаха и дуоденума;
     
  • Инфекциозни заболявания на стомаха и червата;
     
  • Проблеми, свързани с бременността;
     
  • Възпаление на черния дроб и панкреаса;
     
  • Бъбречни камъни;
     
  • Разкъсване на кръвоносни съдове в коремната кухина;
     
  • Дивертикулит;

Коремна болка може да се появи при състояния, които не са свързани с органи в коремната кухина:

  • Някои пневмонии и дори инфаркт на сърцето могат да предизвикат поява на болка в корема;
     
  • Коремна болка може да се появи при заболявания на таза и слабинната област;
     
  • Някои кожни заболявания, протичащи с обрив, например херпес зостер, могат да се проявят с поява на коремна болка;
     
  • Дори някои ухапвания от насекоми, например от паяк черна вдовица, може да причинят коремна болка.


Още по темата МентаДжинджифилЛошият дъх има естествено решениеСпешна помощ за стомаха15 здравословни алтернативи на кафетоОчевидно е, че може да има разнообразни причини за наличие на коремна болка, някои свързани директно с корема, а други – причинени от заболявания, несвързани с коремната кухина. Понякога причината за поява на коремна болка не може да се установи в рамките на първоначалния преглед. В други случаи, причината остава неизяснена и след провеждане на разширени изследвания. В последните случаи, състоянието на пациента често се подобрява от самосебе си в рамките на часове до няколко дни.

Коремна болка – симптоми

Коремна болка е симптом при много заболявания, засягащи органи в и извън коремната кухина. Тя често се съчетава с други симптоми, които заедно оформят клиничната картина на едно или друго заболяване. Най-честите симптоми, които могат да придружават коремна болка са:

·Гадене и повръщане;

·Повишена температура;

·Изпотяване;

·Позиви за дефекация (изхождане по голяма нужда);

·Диария;

·Подуване на корема и липса на изхождания;

·Повишено отделяне на газове;

·Сърцебиене (особено при болка в горната част на корема, която произхожда от сърцето – инфаркт на сърцето);

  • Наличие на кръв, примесена с изпражненията или наличие на черни изпражнения;
     
  • Промяна в цвета на кожата – силна бледост (при силна болка или наличие на кървене), пожълтяване на кожата и лигавиците (при заболяване на жлъчните пътища, със запушване);
     
  • Прималяване и колабиране – при много силна болка, например при перфорирала язва.

Коремна болка – диагноза

Откриването на причината за поява на коремна болка е една от най-трудните задачи пред лекаря. Понякога диагнозата може да се сведе до изключване на състояния, които налагат спешна хирургична намеса и лечение в болница, но откриването на самата причина остава без успех.

Коремна болка

В хода на търсенето на причината за наличие на коремна болка, лекарят задава на пациента (или близките му) редица въпроси, които го насочват към определено заболяване. Някои от тези въпроси са за характера на болката, за нейната локализация, продължителност, начало, за наличие на облекчаване от определено положение на тялото и прием на обезболяващи, съпътстващи симптоми като повръщане, нарушения в ходенето по голяма нужда, отделяне на газове, наличие на температура, апетит и приета храна. Други въпроси имат за цел да установят наличието на съпътстващи и минали заболявания, прием на медикаменти, злоупотреба с алкохол и наркотични вещества, бременности, пребиваване в чужди страни и други.

След събиране на максимално подробна информация, която да послужи за поставяне на правилната диагноза, лекарят извършва преглед на корема, сърцето и белите дробове. Внимателно се извършва палпация на корема, за да се установят най-полезните му части и евентуално да се насочи мисленето към определен орган. При нужда може да се извършва т.нар. ректално туширане, при което се търси основно кръв в изпражненията, а също и туморни маси или вътрешни хемороиди. Ако пациентът е мъж, се изследват и тестисите, а при жените – матката и яйчниците.

Самостоятелното извършване на лабораторни изследвания рядко дава отговор за произхода на коремна болка. В комбинация с предходните изследвания и събраната информация обаче, те могат да допринесат за оформянето на диагнозата. При жените е важно извършването на тест за бременност. Извършват се също кръвни изследвания – ПКК (пълна кръвна картина) и ДКК (диференциална кръвна картина). Наличието на повишени бели кръвни клетки може да е индикатор за наличие на инфекция, а пониженият хемоглобин и намален брой червени кръвни клетки могат да са изява на кървене от стомаха или червата. Освен тези рутинни лабораторни тестове, при необходимост се изследват и някои ензими – амилаза, която се повишава при панкреатит (възпаление на задстомашната жлеза, панкреаса), чернодробни ензими – АЛАТ, АСАТ и ГГТП. Освен изследване на кръв, се извършва и уринен анализ, който може да покаже наличие на кръв в урината, белег за наличие на камъни в бъбреците (но и на други заболявания на отделителната система).

Обикновената рентгенография на корем може да допринесе за диагностицирането на перфорирала язва на стомаха или дванадесетопръстника (вижда се въздух извън червата, най-често под диафрагмата, под формата на сърп), чревна непроходимост (илеус) и в по-редки случаи – наличие на камъни в бъбреците.

Ехографиятае безболезнено изследване, което в много случаи може да помогне за установяване на източника на коремна болка. С негова помощ се визуализират жлъчният мехур, панкреасът и черният дроб, органите на женската полова система, бъбреците, слезката, както и големите кръвоносни съдове в долната половина на тялото.

За изследване на органите в коремната кухина може да се използва и компютърна томография. Това е рентгеново изследване, което дава подробна картина на черния дроб, панкреаса, бъбреците, уретерите и червата.

Коремна болка – лечение

В редица случаи, коремната болка, когато не се съпровожда с други симптоми, преминава без лечение. За облекчаването ѝ може да помогне затопляне на болезнената област или вземане на гореща вана. Тези методи, както и вземането на обезболяващи лекарства, трябва да става много внимателно, тъй като може да разводни клиничната картина и да забави фатално лечението на някои състояния, които имат нужда от спешно медицинско лечение (апендицит, перфорирала язва).

При болки в областта на стомаха и наличие на киселини, може да се приемат антиацидни медикаменти, като омепразол, ранитидин и други. В някои случаи приемането на активен въглен на таблетки също може да облекчи болката. При наличие на болка след хранене, чувство за подуване и повишено образуване на газове, могат да се приемат храносмилателни ензими и лекарствени средства, които улесняват отделянето на задържаните газове (симетикон, диметикон).

Едни от най-честите обезболяващи лекарства при коремна болка са ибупрофен и парацетомол. Коремна болка под формата на спазми, успешно се повлиява от прием на дротаверин, бусколизин.

Някои видове коремна болка се нуждаят от хирургично лечение. Ако болката се дължи на възпален коремен орган, например апендикс или жлъчен мехур, пациентът се приема в болница и се подготвя за операция. Наличието на чревна непроходимост (илеус, запушване на червата), в някои случаи също налага оперативна интервенция. При данни за перфорациия на коремен орган, се налага опериране по спешност.

Коремна болка – билколечение

Когато причината за коремна болка е безобидна и са изключени състояния изискващи спешна медицинска помощ, за облекчаване на болката може успех да се приложат някои полезни растения.

Джинджифил– той има противовъзпалително действие и помага за облекчаване на коремните болки. Препоръчва се прием на суров корен от джинджифил, който се използва за приготвяне на чай. Най-добре е коренът да се обели и настърже. При липса на пресен джинджифил, може да се използва и изсушен.

Мента– подобно на джинджифила, ментата е отлично средство за успокояване на раздразнения стомах. Прилага се отново под форма на чай, като прясната мента е за предпочитане, но и изсушената също би била от полза.

Копър, анасон – тези две билки влизат в състава на много готови чайове за облекчаване на болки в стомаха. Особено ефективни са при повишено задържане на газове в червата и лошо храносмилане.

Лайка – чай от лайка е отлично средство за облекчаване на болката в корема, както и за успокояване на нервната система. Към приготвения чай може да се добавят няколко капки сок от лимон, за допълнителен обезболяващ ефект.

Алое – сокът от алое се прилага широко за лечение на раздразнен стомах, подуване на корема, запек, диария и крампи.