Правилното е Скрейпи (от англ. -Scrapie)

Скрейпи представлява бавно прогресиращо заболяване по овцете и козите. При тези животински видове заболяването предизвиква дегенерация на централната нервна система. Описано е за пръв път при овце във Великобритания и Западна Европа преди около 250 години.

Скрейпи принадлежи към група от подобни заболявания, познати като Трансмисивни Спонгиформни Енцефалопатии [Transmissible spongiform encephalopathies (TSE)]. Тези заболявания засягат човека и животните.

Заболяването на Кройцфелд-Якобс (CJD) и новия вариант (nv) CJD са две от най-популярните TSE при хората. Chronic Wasting Disease (CWD) засяга дивите елени и лосове. Transmissible Mink Encephalopathy е рядко дегенеративно-нервно заболяване при промишлено отглежданите норки. Bovine Spongiform Encephalopathy (BSE) или "луда крава" е дегенеративно заболяване, засягащо нервната система на говедата и е диагностицирано за пръв път във Великобритания през 1985. Форма на TSE е идентифицирана при домашните и диви представители на семейство котки, както и при някои диви преживни. До днес няма научни доказателства заболяването да се предава между видовете.

Естество на трансмисивния агент

Учени докладват, че причинителят е комплексна форма на прионов белтък, който влиза в реакция с нормалните протеини на гостоприемника. Точно определени гени на гостоприемника реагират с агента, което определя устойчивостта или инкубационния период. Настоящото разбиране е, че скрейпи е резултат от взаимодействието на един или няколко участъка на инфекциозния агент с един или повече генетични фактора на гостоприемника. Разработва се тест за генетична устойчивост. Все още не е ясно дали се касае за истинска генетична резистентност или за дълъг инкубационен период.

Предаване/инкубация

Предаването изглежда се осъществява преди всичко от майката на новороденото през ранен стадий на живота. Приема се като най-често разпространение от майката на новороденото и на други агънца чрез контакт с плацентата и околоплодните течности. Признаци обикновено не се появяват до 2-5 години след инфектиране на животното. Мъжките (кочове и пърчове) изглежда не играят съществена роля при предаване на заболяването, тъй като агентът не е откриван с спермата или допълнителните спермални течности. Докладвано е предаване от овце на кози, което значи, че е възможно латерално предаване.

Клинични признаци

Коварно заболяване при овце и кози, протичащо без треска Клиничното протичане е обикновено от 1 до 6 месеца Клиничните признаци обикновено започват с лека промяна в поведението Животното може да стане нервно или агресивно и да се отдели от стадото Животното може да изглежда нормално, ако не се подкара или подплаши, при което започва да трепери и изпада в конвулсии Когато животното се принуди да се движи, се наблюдава характерна "заешка подскачаща походка" Нарушената координация на задните крайници прогресира с развитие на заболяването Силен сърбеж може да принуди животното да се разчеше и оскубе вълната отстрани и в задната част на тялото до кръв Апетитът остава нормален, но животното продължава да губи от нормалното си тегло Клиничните признаци може да варират. Някои болни животни може да не проявят сърбеж, а при други да липсва нарушена координация Прогресивната пневмония по овцете, листериозата, бяс, външните паразити и някои токсини могат да покажат същите симптоми, поради което диференциалната диагноза е трудна

Диагноза

Диагнозата се основава на клиничната история, хистопатологичните промени в мозъка и имунохистохимична детекция. В момента се валидизира прижизнен тест, при който се използва част от третия клепач на животните

Предпазване

Отглеждане на изолирано стадо Закупуване на доказано здрави животни

от Уикипедия, свободната енциклопедия