Заушка - Лечение - Признаци - Диагноза

Какво е Заушка?

Какво причинява заушка?

Какви са признаците и симптомите на заушка при деца и възрастни?


Как се диагностицира заушка?

Какво е лечението на заушката при възрастни и деца?

Билколечение

Какво е Заушка?

Заушката е силно заразна вирусна инфекция с инкубационен период от 14-18 дни. Продължителността на заболяването е около 10 дни. Първоначалните симптоми на инфекция са неспецифични (ниска температура, неразположение, главоболие, мускулни болки, както и загубана апетит). Класическият оток и чувствителност на паротидната жлеза се развива на третия ден от заболяването. Диагнозата обикновено може да се направии без лабораторни изследвания.
Още по темата Слез

Заушката е вирусна инфекция, засягаща само хората. По време на заушка освен  слюнчените жлези (паротидната жлеза) могат да бъдат заразени и много други органи и системи. Няма лечение за заушката, но болестта е с малка продължителност (7 до 10 дни) и преминава спонтанно.

Какво причинява заушка?

Заушката е силно заразна и вирусът най-често се разпространява директно от човек на човек по въздушно-капков път. По-рядко капчици могат да попаднат върху чаршафи, възглавници или  дрехи и чрез контакт с ръка  да  преминат в организма. Инкубационният период от излагане на вируса и поява на симптоми е около 14-18 дни. Отделянето на вируса става много бързо и пациентът трябва да бъде изолиран от други чувствителни лица за първите пет дни след появата на отока.

Какви са признаците и симптомите на заушка при деца и възрастни?

Признаците и симптомите на заушка са:

  • ниска температура
  • главоболие
  • мускулни болки (миалгия)
  • намален апетит
  • общо неразположение

Те се появяват  през първите 48 часа от инфекцията. Характерното подуване на пародитната жлеза се получава на третия ден от инфектирането. Паротидната жлеза е подута и болезнена при допир, като болка може да се появи и в ухото. Подуването може да трае до 10 дни и при възрастни обикновено е по-тежко, отколкото при децата. Възрастните проявяват голямо разнообразие от симптоми, докато децата между 2-9 годишна възраст са по-склонни към класическо представяне на паротит.

Как се диагностицира заушка?

Диагнозата на заушка е преди всичко резултат на  клинична проницателност. Поддържащи лабораторни изследвания обикновено се извършва, за да подкрепят клиничните впечатления. Целта на тези лабораторни изследвания е да се изключат други вируси, които могат да покажат подобна клинична картина.

Какво е лечението на заушката при възрастни и деца?

В основата на лечението (независимо от възрастовата група) е да се осигури комфорт за тази самоограничаваща се болест. Приемането на  аналгетици (парацетамол, ибупрофен) и прилагането на топли или студени компреси на подутите и възпалени слюнчени жлези може да бъде полезно.

Предпазването от заушка се осъществява чрез прилагане на ваксина. Тя е ефективна и обикновено осигурява доживотен имунитет срещу заушка. Първата доза от ваксината се инжектира на възраст между 12 и 15 месеца, а повторната ваксинация се извършва на 4-6 годишна възраст. Обикновено се прилага комбинираната ваксина, но ако се налага могат да се инжектират някои от отделните и компоненти или комбинацията морбили-рубеола.

Билколечение

За лечението на заушка се използва билката Мумио — илирийска смола.


Мумио се приема се вътрешно, желателно е на гладно, 1-2 пъти на ден - сутрин и вечер преди лягане с прясно приготвени  сокове. Лечението продължава 25-28 дни. Необходимото количество мумио за един курс на лечение е 0,2-0,5 гр. до 10-25 грама . За един прием: до 70 кг - 0,2 г, до 80 кг - 0,3 г, до 90 кг - 0,3-0,4 г, над 90 кг - 0,4-0,5 г. Желателно е билката да се разрежда във вода в съотношение 1:20, а може и с мляко или чай – едно парче мумио, с големината на пшенично зърно на 3 супени лъжици течност. Ако желаете  може да  добавите на вкус мед или да сменяте различни сокове (краставичен, гроздов) с различни сокове от билки и растения, като магданозов, боровинков сок  и др.  Необходимо да пазите диета и да се ограничавате с хараненето. Алкохолът е противопоказен!