СуровоядствоКогато чуем думата  „суровоядство” мнозина от нас я свързват с връщане назад към примитивното. Към времето, когато хората са се хранили със сурово месо, плодове и зеленчуци. Това поражда редица страхове – от болести и паразити. Всъщност истината е малко по-друга. В тази статия ще ви запознаем накратко, какво точно представлява суровоядството.

Всъщност суровоядците изобщо не консумират месо, още по-малко в сурово състояние. Суровоядците смятат, че не бива да се консумира храна, която е била подложена на термична обработка или замразяване, защото именно тези процеси унищожават всички ценни за организма витамини и минерали, съдържащи се в храната. Допустимо е само сушене, и то по абсолютно естествен начин. Разбира се, това течение има и свои крайни привърженици, които твърдят, че освен всичко изброено, употребата на лекарства, обездвижването, електромагнитните вълни от различните уреди, замърсената околна среда и вода скъсяват значително човешкия живот.

В менюто на един суровоядец влизат:

Мед. За предпочитане е той да се консумира заедно с восъка. Според суровоядците мед, разтворен във вода, в комбинация с прясно изцеден лимонов сок е идеалната тонизираща и поддържаща доброто здравословно състояние напитка.

Ядки. Консумират се изцяло в суров вид, като изключение правят само кайсиевите и бадемовите, които все пак трябва да бъдат термично обработени. Лешниците и орехите е добре да се консумират сурови, но смлени, а прибавени към меда в комбинация с чесън се превръщат в изключително пълноценна храна.

Корени и кореноплодни зеленчуци. Тук въпросът стои по малко по-различен начин. Вярно е, че те трябва да се консумират сурови и настъргани, но пък някои от тях могат да доведат до нежелани последствия за организма и картофите са типичен пример в това отношение.

Пшеница, ръж, ечемик, соя и царевица. Това са храни, които трябва да се използват само в натурален вид. Само по този начин те притежават висококонцентрирана питателна сила, дължаща се на съдържащите се в тях полезни вещества, масла, захари и др. В пълното суровоядство се препоръчват и салати от кълнове на зърнени храни, но пък са необходими познания относно тяхното приготвяне и от кого могат да бъдат консумирани.