СолНатриевият хлорид (NаCl) познат още като готварска сол е една от първите подраправки познати на човека. Елиминирането на зависимостта от сезонно наличие на храна, както и възможността за пътуване на дълги разстояния, са благодарение на солта. Това, което може би не знаем, че тя е и опасна. Последните проучвания показват, че солта задейства импулси в ума, които водят до подобряване на настроението, като по този начин се облекчава всяко състояние на депресия. Напълното изключване на солта от всекидневното ни меню не е безопасно, но намаляването на употребата е задължително. Необходимото количество сол на организма е 3 г,а ние консумираме по 10-15г.

Прекаляването с подправката обаче, води до хипертония и оказва негативно въздействие върху различни органи и системи. Солта се разпределя неравномерно в отделните тъкани. Най-големи количества се натрупват в мускулите, на второ място - в червата, и най-малко - в белите дробове.  Елиминирането на солта от организма става преди всичко чрез бъбреците, които се натоварват предостатъчно при нисък прием на вода. Солта се изхвърля от организма по-малко през кожата, белите дробове и червата. Една част от солта, която се отделя през бъбреците, се всмуква обратно. Т.е сърцето и бъбреците са най-засегнати от солта. Специалисти по сърдечно-съдови заболявания често алармират за вредата от солене на ястията преди да сме ги опитали. Българите се хранят с предимно доста пикантни, подправени и осолени ястия. Едни от най-любимите храни за българите като туршията, киселото зеле, киселите краставички са с високо съдържание на сол.

До този момент фактът, че солта оказва негативен ефект върху сърцето и сърдечно-съдовата система, беше основната теза, която се изтъкваше, когато сташе дума защо не е добре да пресоляваме блюдата си.С днешна дата обаче вече знаем и че солта оказва също толкова мощно негативно въздействие и върху мозъка, а резултатът от него е повече от видим – оглупяване.

Канадски лекари са стигнали до заключението, че прекомерната консумация на сол води до загуба на голяма част от умствените възможности. Това е ясно забележимо при хората, които редовно злоупотребяват с нея – при тях дейността на мозъка видимо се забавя с времето, докато при тези, които я консумират в препоръчителните граници, този процес настъпва много по-бавно, пише „Дейли мейл”.

Солта е наш приятел, ако не я превръщаме във враг. Нека имаме “солта на живота”, като опитаме с 3 гр. сол дневно и да помислим за менюто си утре.