Дори когато обичаме работата си, размиването на границите между работа и почивка, може да бъде пречка за раждането на свежите идеи и креативността. Пълноценната почивка ни помага да оценим по-адекватно настоящия момент и да се върнем към забързания делови живот с обновено чувство на вълнение.

Откъсването от познатата среда може да бъде особено полезно за това да се добие нова перспектива върху ежедневния живот, твърди Адам Галински, преподавател по мениджмънт в Северозападния университет в Чикаго.

 Забелязали ли сте, че често съветите или препоръките от приятели са по-творчески от вашите собствени решения? Научните изследвания потвърждават това явление. Причината е, че приятелят ви има психологическа дистанция от ситуацията. Когато сме потънали в задачата или проблема, понякога е трудно да мислим ясно за тях.

„Важно е не просто да си вземем отпуска, а да заминем някъде далеч от дома”, смята Галински. Ако имате късмета да пътувате в чужбина през лятото, това може да съживи креативното ви мислене и вече има научни сведения за това. Попадането в различна културна атмофера има точно такъв ефект. Понякога си мислим, че има само един начин да се направи нещо, но когато сме на различно място, се сблъскваме с нови социални норми и обичаи.

Проучването на Галински установява, че пътуванията в чужбина карат хората да придобиват по-нюансирано разбиране за самите себе си, както и по-добро усещане за собствената си личност.

Може би се чудите колко време извън страната ви е нужно, за да се възползвате от тези преимущества на пътуването. Изследването на Галински установява по-силен творчески ефект при живеещите чужбина, отколкото при тези, които пътуват за кратко. Причината за това той отдава на факта, че емигрантите полага усилия да се адаптират към новите привички и среда и да вникнат в светоусещането на местните.

„Ако искате да извлечете ползите от живеенето в чужбина, докато сте на ваканция там, важното е да се опитате да погледнете света през очите на местните хора”, смята Галински.

Все пак не е нужно на всяка цена да напуснете страната, за да вдъхнете нова перспектива на ежедневието си. Елън Лангър, преподавател по психология в Харвард, вижда ползата от ваканцията във възможността за „правилно осъзнаване” или „медитация на вниманието” („mindfulness” е един от основните терини в Будизма).

Будистите я наричат още insight meditation или „медитация на прозрението”. Изкуството на този тип медитация се състои в умението да бъдеш в настоящия момент с мислите, чувствата си, усещанията в тялото, звуците и да ги наблюдаваш без да ги анализираш или осъждаш.

Лангър и други изследователски групи са убедени в изключително ползотворния ефект от медитацията на вниманието върху здравето и ума. Основното предимство на този тип медитация е в това да откриваш нови неща, твърди Лангер. Често хората потъват в рутината на ежедневието, независимо дали вкъщи или на работното място, която се разбива най-лесно, когато се пътува на различни места.

Именно добиването на нови впечатления прави пътуванията вълнуващи. Най-добре е, обаче, да съумеем да запазим любопитството и чувствителността си към новите хора, събития и обекти не само когато сме на път.