Отвара от изсушените цветове на трънката действа добре при доброкачествено увеличение на простатната жлеза.


Отвара от листата пък има добър диуретичен ефект. Пектиновите съединения в тях имат  успокояващ ефект върху стомашната и чревна лигавици. Каша от узрели плодове на трънка се използва за направата на маски и други козметични процедури Дори кората на трънката се използва за лечебни цели.


Колкото и да е полезен този дар от природата, не бива да прекаляваме с него. Причината е, че плодове на трънката съдържат амигдалин и други вещества, които образуват силно отровни цианиди. Всички чайове и други отвари от трънки не трябва да се приемат без знанието на лекар . За целта е най-добре да се посъветвате с фитотерапевт, преди да си направите чай или друга отвара.


Плодове



Още по темата Простата - “Отиди на преглед” за проблемите на простататаТоп 10 хранителни добавки за мъже – част IПалмовото маслоТрънка С нежните си бели цветове трънката ни радва още от ранна пролет. Тя е храст от семейство розоцветни, който расте по каменисти   почви  и   образува непроходими трънаци. Плодовете са топчести и големи колкото череша. Те узряват през късна есен и тогава стават черни със синкав налеп. В наше време плодовете на храста не се събират. Те не са подходящи за консумация в прясно състояние. Причината за това е, че плодовете са богати на киселини и дъбилни вещества, които ги правят много тръпчиви и кисели. Освен това черните плодове действат запичащо.  


в. Телеграф