отслабване

Да промениш навиците си не означава задължително да се превърнеш от фенка на пържените картофи в маниачка на тема здравословно хранене. Можеш да започнеш от съвсем малки и на пръв поглед незначителни неща, които съвсем постепенно и неусетно да променят цялостно начина ти на живот и хранене.

 

1. Избягвай разнообразието в чинията

Първите няколко хапки от дадена храна са най-вкусните; след това удоволствието намалява успоредно с апетита ти. Различните вкусове, които те изкушават от чинията, те подтикват да изядеш всичко, затова е по-хитро разнообразието там да е по-малко.


Още по темата Отслабване - за и против медикаментите за отслабванеХората, приемащи хапчета за отслабване, често изпаднат в депресияБета каротинът предпазва паметтаЦаревична коса2. Започвай със супа

 

Зеленчуковите супи и бульоните имат ниска енергийна стойност (по-голямо съдържание на течност и по-малко – на калории), което ги прави идеални за засищане, без да има опасност да изхабиш половината си калориен бюджет за деня.

3. Яж денем

Метаболизмът се забавя вечер, съответно по-късно погълнатите калории се изгарят по-бавно. Нека основните ти хранения през деня са закуската и обяда. Другото, което би ти се отразило добре, е да не вечеряш по-късно от 8 ч.

4. Дари дрехите, които вече са ти големи

Ако си успяла да отслабнеш, но все още пазиш "дебелите" си дрехи, все едно си даваш позволение в някой момент да напълнееш отново. Обратният случай е много по-добър – окачаш на видно място дънки, в които не влизаш, и постоянно си визуално стимулирана да свалиш излишните 2 килограма, които те разделят от тях.

5. Бъди последователна

Отпуските и празниците са чудесен повод човек да се поотпусне, но само психически. Повечето от нас ги приемат като почивка от всичко досадно, включително умереното хранене, и започват да си позволяват всичко, от което досега са се ограничавали. Вместо да чакаш Коледа, позволявай си малка почерпка на всеки 2-3 дни. Така няма да се чувстваш лишена и онеправдана и в резултат няма да скачаш на сладко всяка съботна сутрин.

6. Въздържай се от алкохол

Вярно е, че червеното вино е полезно, но когато е в ограничени количества. Позволявай си по една-две чаши от време на време, но си имай едно на ум – алкохолът не само съдържа излишни калории, но и повишава апетита.

7. Яж каквото ти се яде – но в малки количества

Не се принуждавай да ядеш храна, която не понасяш, само защото е ниско калорична. В крайна сметка кое е по-добре – да се натъпчеш с броколи или да хапнеш едно малко парче пица? Избери това, което наистина обичаш, но без да преяждаш с него.

Източник: iwoman.bg