Масло от чаено дърво и жожоба лекуват пърхотаПърхотът е често срещан, неприятен и упорит проблем. Обикновено причината за появата му е гъбичката malassezia (или pityrosporum), която по принцип присъства естествено в микрофлората на скалпа, но при определени условия (прекаляване с въглехидратни храни, хормонални нарушения или стрес) се разраства и предизвиква лек възпалителен процес, който води до формирането на мъртви кожни клетки. Тези мъртви клетки в комбинация с мазнината от скалпа образуват люспите на пърхота.

За да се отстрани проблемът, обикновено шампоаните против пърхотне са достатъчни. Нужно е да се регулира диетата, нивата на стрес и хормоналните отклонения, тъй като именно те са поддържащата причина на проблема. Природата ни е предоставила достатъчно силни противогъбични средства, с които пърхотът, както и повечето други гъбични инфекции, могат да бъдат преодолени.

Маслото от чаено дърво се е използвало от векове като силно антисептично и противогъбично средство. То регулира и алкално-киселинния баланс на кожата на главата и помага за отпушването на порите й. Ябълковият оцет има подобен ефект. ½ чаша ябълков оцет разтворен в ½ чаша вода може да се постави в щише от спрей, да се впръсква директно в скалпа и косата, и след това се завие с кърпа. Преседява 15 минути преди да се отмие. Тази процедура може да се прави 2-3 пъти седмично.


Още по темата Мелатонин - естественият хормон на съня. MelatoninЗащо са опасни лекарствата "за нерви"Медитацията помага на сърцетоСтресГлог Нерафинираното кокосово масло е друго природно средство против пърхот с изпитан ефект. След леко затопляне се втрива внимателно в скалпа и се оставя за няколко часа преди косата да се измие. Кокосовото масло намалява сърбежа и успокоява кожата на скалпа.

Маслото от жожоба хидратира и захранва кожата и косата, като същевременно има отлично противопърхотно действие. Тъй като е естествено овлажняващо вещество, не води до излишно омазняване на косата след употреба.

Биотинът е водно-разтворима форма на витамин Б, която подпомага усвояването на въглехидратите, мазнините и протеините. Биотинът има особено важна роля в за здравяването и поддържането на косата. Може да се приема като хранителна добавка или чрез храната. Негови източници са жълтъкът от органични яйца, пчелното млечице, бирената мая, черният дроб и др. Биотинът се произвежда и естествено от бактерия в червата (една от многото причини да се поддържа доброто състояние на микро-чревната флора).

С разумното прилагане на натурални средства против пърхот рискът за здравето се минимизира, а често и резултатите са далеч по-впечатляващи от тези, постигнати със специализираните шампоани.