Когато човек има цял куп задължения, често пъти не приема достатъчно от дадени хранителни вещества, а с други прекалява. Добрата новина: "Няма храна или компонент от менюто, който да се налага да премахнем от една здравословна диета", твърди Рейчъл Бигън, магистър на науките, регистриран диетолог и говорител на Академията по хранене и диететика. "Но все пак трябва да помислите за някои неща". Ето най-често срещаните грешки в храненето сред жените и начините, по които да ги елиминираме.

Приемате прекалено много натрий

Здравословна диетаПрепоръчителният дневен прием на натрий е 2,300 мг. Но ако сте на възраст над 50 години, имате високо кръвно налягане, диабет или бъбречно заболяване или пък сте афроамериканец, не трябва да приемате повече от 1,500 мг натрий на ден. За съжаление, американците консумират около 3,300 мг на ден, отчитат от Центровете за контрол на заболяванията (CDC). "По-голямата част от дневния ни прием на натрий идва от ресторантска и преработена храна, а не от солницата", твърди Бигън.

Решението: Яжте повече прясна храна или гответе повече вкъщи – така ще можете да контролирате използваното количество сол. Намалете консумацията на пакетирани храни. Следете и за натрия в подправките. Дори в соевия сос с ниско съдържание на натрий в една супена лъжица има цели 533 мг. Хранете се в ресторанти, където можете да помолите готвачите да приготвят някои храни без сол и да сервират соса отделно.

Консумирате много захар

Според Американската асоциация за сърдечни заболявания, жените не трябва да приемат повече от 6 супени лъжици (24 г) добавена захар на ден. „Лъжичката захар в кафето не е най-страшното нещо”, обяснява Анджела Лемънд, регистриран диетолог и говорител на Академията по хранене и диететика. "Захарта е скрита там, където не очакваме".

Решението: Научете се да разпознавате добавената захар в списъка със съставки. Тя се среща под имена като високо фруктозен сироп от царевица, изпарен сок от захарна тръстика, меласа, мед, нектар от агава и сироп от ечемичен малц. Внимавайте за добавена захар в сосовете, дресинга и бутилираните напитки. Не подценявайте и нискомаслените храни. "Когато компаниите премахват мазнините, често добавят захар, за да подобрят вкуса", твърди Лемънд.


actualno.com