Засилената саморегулация – гаранция за прозрачност и отговорност

Нови текстове в Етичния кодекс на асоциацията защитават допълнително правата на пациентите и гарантират реакция

при всеки сигнал за нарушение

Етичната комисия вече ще се самосезира при постъпили сигнали

 27 септември 2011 г.,гр. София

            Етичната комисия при ARPharM вече ще може да се самосезира и да образува производство срещу компанията, за която има съмнение за нарушение на  Етичния кодекс. До момента Комисията можеше да се задейства само при постъпила жалба, придружена със съответните доказателства. След поправките в Кодекса това ще е възможно и при постъпване на сигнал или при публикация в медиите например. Така ще бъде засилена саморегулацията на иновативните фармацевтични компании у нас, за да се гарантира, че взаимодействието между фармацевтичната индустрия и медицинските специалисти цели единствено рационалното предписване и разумната употреба на лекарствените продукти, при прозрачност и регламентираност на тези взаимоотношения.

            Промените в Етичния кодекс бяха приети на официална среща на компаниите, членуващи в Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), проведена днес, 27 септември 2011 г.,в присъствието наг-нРичард Бергщрьом, генерален директор на Европейската федерация на фармацевтичната индустрия и на фармацевтичните асоциации(EFPIA).

            “Сигурни сме, че и към момента компаниите, които членуват в ARPharM, спазват напълно Етичния кодекс”, заяви Деян Денев, директор на асоциацията. „Въпреки това обаче приемаме тези промени, за да гарантираме, че и при най-малкото съмнение за нарушение на Кодекса, при всеки постъпил сигнал от лекар, пациент или журналист, ще разполагаме с механизъм, за да реагираме.”

Асоциацията ще поддържа и публичен регистър на конгреси, симпозиуми, семинари и други събития, предназначени за медицински специалисти, където ще сигнализира за евентуални несъответствия на програмата или мястото на провеждането на събитието с Кодекса на асоциацията. „Искаме да сме сигурни, че компаниите, членуващи в асоциацията, ще подпомагат провеждането само на такива събития, които имат стриктно научна и образователна цел. Ние информираме лекарите отговорно, за да могат те безпристрастно да изберат най-подходящото  лечение за пациента.” – заяви д-р Нели Огнянова, член на Управителния съвет на асоциацията. Европейската Федерация на Фармацевтичните Индустрии и Асоциации вече има такъв регистър (www.e4ethics-efpia.com), с който компаниите са длъжни да се консултират преди да вземат решение за подпомагане на международно събитие.

 

            По-рано през тази година бе подписана съвместна декларация за определяне на ръководните принципи  и етичните правила за взаимоотношенията между медицинските специалисти и фармацевтичната научноизследователска индустрия у нас с ясното съзнание за голямата отговорност пред пациентите и обществото, които и лекарите, и фармацевтичната индустрия носят.

            Общият документ регламентира: сътрудничеството им във всички етапи от жизнения цикъл на лекарствения продукт до достигането до пациента; сътрудничеството в съблюдаването нависоки етични стандарти и защитата на правата на пациентите; пълна прозрачност на взаимоотношенията между фармацевтични производители и медицинските специалисти; сътрудничеството, изцяло регулирано от законите на България и установяващо по-строги и по-конкретни правила във взаимоотношенията на двете страни.Документът се базира на Етичения кодекс на ARPharM, действащ от 2006 година  у нас като част от мрежата от кодекси на научноизследователската фармацевтична индустрия в Европа. Този година научноизследователската индустрия в България отбелязва пет години от приемането му от 25 научноизследователски компании, работещи у нас. Кодексът е единна платформа, която всяко лице може да използва, за да сезира Асоциацията за нарушения.

 

Промените в Етичния Кодекс може да видите на сайта на Асоциация на научноизследователските фармацевтични производители в България -  www.arpharm.org

Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) е създадена през 1996 г. в гр. София като сдружение с нестопанска цел и вече повече от десет години обединява научноизследователски ориентирани фармацевтични компании от цял свят, работещи на българския пазар. Членове на ARPharMса 24 международни производители на лекарства, чиято основна дейност е да инвестират в развитието на нови лекарствени продукти, които спасяват или удължават човешкия живот, или значително подобряват качеството му. Асоциацията е асоцииран член на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (EFPIA).