Често ние се грижим усилено за обогатяването на диетата си с достатъчно калций. Въпреки това по-голямата част от приетия с храната или хранителните добавки калций остава неусвоен от тялото ни и ние успяваме да се „възползваме” едва от около 10% от него.

Ето какво най-често възпрепятства оптималното усвояване на калция и съответно изграждането на здрави кости.

  1. Диета, богата на твърде много зърнени и бобови храни, ядки и семена. Намиращата се тях фитична киселина в известна степен пречи на усвояването на калция. Фитичната киселина се свързва с различни минерали, (сред които и калцият) за да образува соли, наречени фитати, които забавят абсорбацията на тези минерали. Една от теориите, свързани със зърнените култури, е, че тъй като те присъстват сравнително отскоро от еволюционна гледна точка в човешката диета, все още храносмилателната ни система не е в състояние на разгражда фитатите. Все пак фитатите не представляват проблем за тялото, ако са част от една балансирана диета.
    Още по темата Българска компания провежда безплатни обучения за работа с ДНК изследванияЛекарствата срещу депресия увеличават риска от остеопорозаЛекарствата трябва да се пият с чешмяна водаОстеопороза - Симптоми и Лечение на ОстеопорозаЧервена детелина
     
  2. Диетата богата на натрий може също да попречи на усвояването на калция. Голяма част от съвременните храни са изобилни на натрий, а увеличаването на натрия е свързано с изхвърлянето на повече калций с урината.
     
  3. Витамин Д се образува в кожата от взаимодействието между слъчевите лъчи и кожата. Ако не прекарвате достатъчно време на слънце и не приемате витамин Д допълнително, рискът от недостиг на безценния стероиден хормон в организма се увеличава.  Витамин Д има важна регулираща функция в процеса на усвояване на калция и поради това през по-мрачните месеци на годината е добре да се приема витамин Д3 като хранителна добавка.
     
  4. Заседналият начин на живот също има неблагоприятно влияние върху минерализирането на костите. Стресът от физическите дейности, свързани с преодоляване на съпротивление, като например тичането, вдигането на тежести и дори бързото ходене, стимулира производството на калцитонин, което води до засилено отлагане на калций в костите и увеличава костната плътност.
     
  5. Магнезият е минерал, който е тясно свързан с калция и помага при регулирането на нивата на калций в кръвта. Много храни като например зеленолистните зеленчуци,бадемите, стидите, бананите и др. са добър източник на магнезий. От хранителните добавки с магнезий, най-ефективно се усвояват магнезиевият цитрат, глицинат или малат.
     
  6. Захарта е свързана с разстройването на баланса между калция и фосфора. Тя също така натоварва надбъбречните жлези и нарушава хормоналния баланс, който засяга калциевия метаболизъм. Богатата на захар диета води до повишени нива на калция в кръвта за сметка на тези в костите и зъбите.
     
  7. Фосфорната киселина в газираните напитки също е враг на калция. За да оптимизираме усвояването на калций, освен витамин Д, се нуждаем от 1,5 грама фосфор и 0,5 грама магнезий на всеки грам калций. Проблемът е, че поемаме излишно големи количества фосфор с храната, което повишава нуждите на организма от калций и магнезий. Затова е добре да намалим консумацията на безалкохолни напитки, които освен значителните количества фосфор, съдържат и много захар и подсладители.
     
  8. Въпреки че все още се спори по въпроса, тютюнопушенето често се нарежда сред вероятните причини за недостатъчната минерализация на костите. Опити с животни, на които са давани големи количества никотин, показват значително намаляване на костната им плътност.
     
  9. Диетата с преобладаващо киселинно-формиращи храни (такива са царевицата, месото, сирената, повечето зърнени култури, захарта, алкохолът, кашуто, орехите, боровинките, сливите и др.) повишава pH на кръвта, което трябва да бъде коригирано. При този процес калцият започва да се извлича от костите, за да неутрализира киселините.

Ако имате съмнения, че коститие ви страдат от недостатъчна минерализация, е препоръчително:

 

- да увеличите консумацията на пресни плодове и зеленчуци

- да намалите приема на сол

- да правите по-често силови или т.нар. анти-гравитационни упражнения

- да си осигурите достатъчни количества магнезий

- да намалите консумацията на захарни продукти

- да избягвате безалкохолните напитки и да не прекалявате с кафето и чая

да спрете да пушите