Ендометриоза, вътрешната обвивка на матката, лигавицата на матката, яйчници

Ендометриоза е заболяване, при което тъкан от вътрешната обвивка на матката (ендометриумът, от endo — вътре, и metra — матка) се установява извън матката, обикновено в други органи в областта на таза. Това може да доведе до проблеми, на първо място болки и безплодие. Ендометриозата се среща най-често при жени в репродуктивна възраст.

Ендометриумът е вътрешната обвивка на матката (лигавицата на матката). Ако отделената от яйчниците яйцеклетка бъде оплодена, тя се закрепя именно в ендометриума. Всеки менструален цикъл завършва с изхвърляне на маточната лигавица (ендометриума) – това става по време на менструация. Нормалното разположение на ендометриума естественно е по вътрешността на матката, но има случаи в които тази тъкан се разпространява и в други части на тялото – яйчници, дори и в белия дроб, а в някои случаи и в мозъка. В този случай вече говорим за ендометриоза. Това е заболяване, което се открива единственно с лапароскопия и се лекува бавно и продължително. Когато ендометриалната тъкан се развива по яйчниците, се образуват “шоколадови кисти” (ендометриоми). Наричнат се така, защото са пълни с тъмна на цвят кръв. Могат да се получат и ендометриални сраствания.

Симптоми

Чести симптоми на ендометриозата са силна болка преди менструацията, безплодие, нарушения в менструалния цикъл (променя се дължината му). Болката по принцип настъпва няколко дни преди самата менструация и продължава до 2-3 дни по време на самата менструация. Наподобява симтомите на болезнената менструация. Подобна болка може да се появи и по време на овулацията (около 14 дена преди менструацията или при 28 дневен цикъл – около средата). При някои жени се наблюдава болка и по време на полов акт, засилваща се около датата на менструацията. Радко, но все пак срещана е и болката по време на уриниране. При наличие на ендометриоза е възможно в урината да се появи и кръв, а също и газове в червата, като това може да не е съпроводено с болка. Ендометриозата често води след себе си и безплодие. Друг не доказан признак на ендометриозата е повтарящо се месечно кръвотечение от носа. Много трудно е ендометриланат тъкан да достигне до там, но все пак ако имате такива симптоми непременно обърнете вниманието на лекаря си за това.

Диагностициране

По време на ултразвуков преглед е възможно да се видят големите ендометриозни кисти. Но това е признак че заболяването е в доста напреднал стадий. По този начин НЕ МОЖЕ да се открие заболяването в по-ранна фаза и да се вземат необходимите мерки. Това става единственно с лапароскопско изследване.

Лечение

Два са начините за лекуване на ендометриозата – хирургически и медикаментозно. Лечението запозва с лекарствени препарати и ако не даде ефект се преминава към хирургическа намеса чрез лапероскопия. За съжаление дори и сред отстраняване на кисти, в по-напреднал стадий на заболяването те могат да се появят отново. Често се практикува поддтискане на дадени хормони в организма с цел да бъде спрян месечният цикъл. По този начин и ендометриланите кисти няма с какво да се “хранят” и не порастват.

Във всички случаи ендометриозата трябва да се лекува!!! В противен случай заболяването може да доведе до стерилитет. Най - ефикасното лечение е с ампули Zoladex 3.6 mg /goserelin/

от Уикипедия, свободната енциклопедия