Глаукома

Глаукома – Описание

Глаукома – Видове

Глаукома – Причини

Глаукома – Симптоми

Глаукома – Диагноза

Глаукома – Лечение

Глаукома – Профилактика

Глаукома – Описание

Глаукома е комплексно очно заболяване, което се обуславя от много фактори и има специфични характеристики като увреждане на очния нерв и загуба на зрително поле. Обикновено при пациентите с глаукома е налице повишено вътреочно налягане, но дори пациенти с нормално очно налягане могат да развият глаукома. Не съществува специфично ниво на повишено вътреочно налягане, което със сигурност да води до глаукома. В същото време няма и долна граница на налягането, която напълно да изключва риска от поява на заболяването. Ето защо ранната диагноза и лечението на глаукома са ключови в предпазване на загуба на зрението.

Глаукома – Видове

Съществуват няколко типа глаукома, като най-често срещаните са откритоъгълната и закритоъгълната.

Откритоъгълна глаукома – тя е най-често срещаната форма на глаукома. Нарича се така, защото ъгълът, който се образува между роговицата и ириса е отворен. При този тип увреждането на очния нерв става бавно и постепенно води до загуба на зрение. Едното око може да е засегнато в по-голяма степен от другото.

  • Закритоъгълна глаукома – по-рядко срещана форма, обхваща около 10% от случаите на глаукома в САЩ. При тази форма ъгълът е тесен и ирисът и лещата блокират нормалното преминаване на вътреочната течност през камерите на окото. Това води до повишено вътреочно налягане. Закритоъгълната глаукома настъпва остро и изисква спешна медицинска намеса. Симптомите и увреждането на зрителния нерв се развиват бързо и рядко остават незабелязани (за разлика от откритоъгълната глаукома). 
     
  • Вродена глаукома – рядка форма на глаукома, която се появява при някои новородени, поради незавършено развитие на дренажната система в окото през вътреутробния живот. Състоянието може да се предава по наследство. При липса на усложнения, вродената глаукома се коригира хирургично.
     
  • Глаукома с нормално налягане – при нея е налице увреждане на зрителния нерв, въпреки че налягането е нормално. Причините за състоянието не са известни.

Други видове глаукома, които са варианти на открито и закритоъгълната глаукома, са:

  • Вторична глаукома;
  • Пигментна глаукома;
  • Псевдоексфолиативна глаукома;
  • Травматична глаукома;
  • Неоваскуларна глаукома

 

Глаукома – Причини


Още по темата Гинко билоба 
Увреждането на зрителния нерв най-често се предизвиква от повишеното налягане в окото. Това може да се получи, когато в окото се събере по-голямо количество вътреочна течност – при повишеното й образуване или при нарушен дренаж. При някои случаи обаче, глаукома не се предизвиква от повишено налягане. В тези случаи причината може и да не се установи.

Глаукома може да се развие след травма на окото, след оперативни интервенции или при очен тумор. Някои лекарства (кортикостероиди), които се използват за лечение на други заболявания, могат да доведат до глаукома.

Рискът от развитие на глаукома нараства над четиридесет годишна възраст. Расата също има известно значение, като рискът е по-висок при чернокожи. Наличието на диабет, както и други случаи на глаукома в семейството също се явяват рискови фактори за заболяването.

Глаукома – Симптоми

Симптомите са различни при двете основни форми на глаукома.

При откритоъгълната глаукома липсват ранни, предупредителни симптоми. Тя се развива бавно и понякога без значителна промяна в зрението в продължение на много години. Повечето хора се чувстват добре и не забелязват промяна в зрението си, най-вече защото първоначално се губи периферното зрение, докато зрителната острота се запазва дълго време след началото на заболяването. Когато пациентът се даде сметка за намаляването на зрението, обикновено заболяването е в много напреднал стадий. Загубата на зрение при глаукома не е обратима с лекарства, дори и с хирургична намеса. Тъй като липсват ранни симптоми, важно е редовно да се извършват редовни профилактични прегледи.

Симптомите при закритоъгълната глаукома се проявяват рано в хода на заболяването. Най-честите от тях са:

-  Размазано зрение;

-  Поява на окръжности с цвета на дъгата около ярки светлини;

-  Силна болка в очите и главата;

-  Гадене или повръщане, съчетано със силна болка в очите;

-  Внезапна загуба на зрение.

Глаукома – Диагноза

Поставянето на диагнозата глаукома невинаги е лесно. Използват се няколко диагностични теста:

  • Тонометрия – измерва вътреочното налягане с помощта на т.нар. тонометър. Измерването е безболезнено, осъществява се чрез прилагане на налягане чрез малък инструмент или въздушна струя. Нормалното вътреочно налягане варира между 12 и 22 mmHg, като при повечето случаи на глаукома то е над 20 mmHg. Има и случаи обаче, при които пациентът е с глаукома, а налягането е в нормалните граници.
     
  • Офталмоскопия – това е диагностичен метод, с помощта на който се изследва състоянието на зрителния нерв и се търсят белези на увреждане. Изследването се извършва след разширяване на зениците и със специален уред, снабден с източник на светлина и увеличителна способност.
     
  • Периметрия – с нейна помощ може да се установи дали зрението е засегнато от глаукома. Чрез теста се измерват зрителните полета и резултатът се изготвя под формата на карта. При това изследване пациентът гледа право напред и трябва да съобщи, когато вижда светлина с периферното си зрение.
     
  • Гониоскопия – чрез нея може да се разграничат откритоъгълната от закритоъгълната форма на глаукома. Този вид тест се извършва чрез поставяне на специална леща в окото, снабдена с огледало. Тя позволява на лекаря да установи дали ъгълът между ирисът и роговицата е затворен и блокиран.
     
  • Пахиметрия – това е безболезнено изследване, с което се определя дебелината на роговицата. Извършва се с помощта на пахиметър, който се поставя върху предната част на окото. Това има значение най-вече за избора на лечението.

Глаукома – Лечение

Лечението на глаукома е фокусирано върху предпазване на зрението чрез забавяне увреждането на зрителния нерв. При възрастни лечението не може да възстанови загубеното зрение в следствие на заболяването, но при деца с вродена глаукома е възможно известно повлияване.

Повечето методи на лечение са насочени към намаляване на вътреочното налягане. Прилагат се медикаменти, лазерно лечение и хирургично лечение.

Лекарствени средства – няколко вида лекарства се прилагат за лечение на глаукома, като те могат да се прилагат както самостоятелно, така и в комбинация, в зависимост от състоянието на всеки конкретен пациент. Очните капки (колири), които се прилагат, намаляват вътреочното налягане като подобряват дренажа или намаляват образуването на вътреочна течност. Лекарствените средства се класифицират според активното вещество в следните групи:

-  Простагландинови аналози;

-  Бета-блокери;

-  Алфа-агонисти;

-  Карбон-анхидразни инхибитори.

Лазерна терапия – тя е част от съвременното лечение на много очни заболявания. При глаукома се прилагат няколко типа лазерна терапия:

  • Аргон-лазерна трабекулопластика – използва се за лечение на откритоъгълна глаукома. Лазерният лъч отваря каналите за вътреочната течност и улеснява дренирането й.
     
  • Селективна лазерна трабекулопластика – използва се също при откритоъгълна глаукома, при неуспех с аргоновия лазер или медикаментозната терапия.
     
  • Лазерна периферна иридотомия – прилага се при закритоъгълна глаукома. Прави се малък отвор в ириса и така се улеснява дренирането на течността.
     
  • Лазерна циклофотокоагулация – чрез нея се повлиява цилиарното тяло, произвеждащо вътреочна течност. По този начин се повлиява и вътреочното налягане.

Конвенционална хирургия – при липса на ефект от лазерната терапия или при ново повишаване на вътреочното налягане, най-често се преминава към хирургична интервенция. Вместо с лазер, при нея с помощта на малък инструмент се прави отвор, чрез който вътреочната течност се дренира, заобикаляйки запушените канали.

Глаукома – Профилактика

По настоящем най-добрият метод за предпазване на зрението са редовните профилактични прегледи. Тъй като откритоъгълната глаукома протича скрито и дълги години не дава симптоми, нейното ранно откриване и адекватно лечение са от съществено значение.

Редовните физически упражнения се свързват с понижаване на вътреочното налягане и имат благоприятно влияние в превенцията на глаукома.

Носенето на защитни очила и предпазването от травми на очите имат важно значение в профилактиката на глаукома, особено свързаната с травма.