Лечение и описание на невръстенияНеврастения – Описание

Неврастения – Причини

Неврастения – Видове

Неврастения – Симптоми

Неврастения – Диагноза

Неврастения – Диференциална диагноза

Неврастения – Лечение

Неврастения – описание

Неврастения се характеризира с обща отпадналост, раздразнителност, нарушена концентрация, тревожност и хипохондрия. Терминът е въведен в психиатрията през 1869 от американския невролог Беард и покрива широк спектър от симптоми, включително болезнени усещания и изтръпване на части от тялото, хронична умора, тревожност и прималяване. Според някои специалисти, неврастения може всъщност да бъде това състояние, което днес се описва като синдром на хроничната умора.

Неврастения – причини

Причината за развитие на неврастения остава неизяснена. Както при повечето заболявания, някои предразполагащи фактори играят значителна роля в появата на това нарушение – наследствени фактори, професии с високо ниво на стрес, млада възраст – между 20 и 55 години, предимно мъжки пол.

Неврастения – видове


Още по темата СедефчеЛавандулаСпоред някои изследователи на състоянието, съществуват няколко подтипа на неврастения:

Церебрална – главоболието е водещ симптом. Пациентите страдат от безсъние и се събуждат уморени и неработоспособни. Налице е чувство за безнадеждност и пациентите често изпитват страх от някаква надвиснала над тях опасност. Оплакват се от трайно чувство на умора.

Спинална – за този подвид е характерна болката в гърба, с изразена чувствителност по хода на гръбнака. Други прояви са чувство на гъделичкане, мравучкане или изгаряне в различни части на тялото.

Гастро-интестинална – оплакванията от страна на стомаха са основни при тази форма на неврастения. Чувство на гадене, киселини и повръщане са най-често срещаните оплаквания. Сънят на пациентите отново е нарушен, в съчение с кошмари и развиване на раздразнителност. Налице е повишено образуване на газове, куркане на червата и редуване на запек с диария.

Сърдечна – без да е налице органична причина за това, пациентите могат да се оплакват от прескачане на сърцето и понякога от остра болка, подобна на стенокардната.

Уринарна – количеството на урината е малко, пациентите са раздразнителни и се оплакват от тъпо главоболие.

Сексуална – съзнанието на пациентите се заема от страх да не останат импотентни. Те са депресирани, спят лошо, оплакват се от болка или мравучкане в областта на тестисите, имат изкривени сексуални желания и често мастурбират.

Неврастения – симптоми

Освен описаните вече симптоми, при неврастения може да са налице:

·        ускорен, понякога неритмичен пулс;

·        студени крайници, влажни ръце и ходила;

·        ненормално учестено дишане (хипервентилация);

·        замаяност и прималяване;

·        често въздишане;

·        увеличено изпотяване, без определена причина за това;

·        наличие на неспокойни ръце и крака и непрекъснатото им движение;

·        свръхчувствителност.

Неврастения – диагноза

За поставяне на диагнозата неврастения трябва да са изпълнени следните диагностични критерии:

  • Постоянни и тежки симптоми на изтощение след минимално психическо или физическо усилие, включително чувство на обща отпадналост, съчетана със смесено състояние на депресия и вълнение.
     
  • Наличие на един или повече от следните симптоми: мускулни крампи и болка, замаяност, тензионно главоболие, нарушение на съня, неспособност за почивка и раздразнителност.
     
  • Невъзможност за възстановяване след почивка, релаксация или забавление.
     
  • Нарушен, неспокоен сън, който често е придружен от кошмари и чувство на умора на сутринта.
     
  • Продължителност на симптомите над три месеца.
     
  • Липсват органични психични разстройства, афективно разстройство, паническо или генерализирано тревожно разстройство.

Неврастения – диференциална диагноза

Някои заболявания могат да имат подобни на неврастения симптоми. Ето защо преди поставянето на окончателна диагноза, лекарят трябва да ги изключи чрез подробен преглед и ако се наложи – чрез някои изследвания. Много и различни състояния могат да протичат с умора, затова е важна внимателна преценка на състоянието на всеки пациент. В диференциалната диагноза на неврастения най-често влизат:

·        депресия;

·        генерализирано тревожно разстройство;

·        соматични оплаквания;

·        други психосоматични състояния.

Неврастения – лечение

Най-ефективното лечение на неврастения е многостранният подход. То е индивидуално за всеки пациент, в зависимост от тежестта и типа симптоми, възрастта на пациента, начина на живот, медицинската история и други фактори. Точната диагноза и лечение повишават шансовете за по-добро справяне със симптомите на неврастения.

Много често се прилагат аналгетици за повлияване на мускулната болка, болката в ставите и главоболието. Тук се включват парацетамол и нестероидни противовъзпалителни като ибупрофен, напроксен, аспирин. Всички тези лекарства могат да причинят някои сериозни странични ефекти и затова продължителният им прием трябва да става под лекарски контрол.

Поведенческата терапия помага на пациентите с неврастения да изградят умения, които да им позволят да се справят със състоянието си. Това съдейства за намаляване на стреса и тревожността, и намалява другите симптоми.

Други видове терапия могат да включват специално изработени комплекси от физически упражнения, които да не водят до засилване на умората. Някои хора с неврастения имат голяма полза от практикуване на йога или тай-чи. Като средство за облекчаване на симптоматиката и намаляване на стреса, може да се прилага и лечебният масаж.

Някои народни лечители препоръчват като лечение на неврастения прочистват режим на организма. Той включва диета, съставена предимно от плодове, ядки и семена, зеленчуци и зеленчукови сокове и суроватка, в съчетание с клизми с топла вода за прочистване на червата. Храни и напитки като чай, кафе, продукти от бяло брашно и захар, сладкиши, алкохол и силно подправени храни трябва да се избягват от хората, страдащи от неврастения. Тютюнопушенето трябва напълно да бъде прекратено. За изчистване на организма от токсини се препоръчва приемът на 10-12 чаши вода на ден. Заедно с тези мерки, пациентите трябва да отделят достатъчно време за релаксация и почивка.

Терапевтичните бани също могат да допринесат за облекчаване на състоянието при хора с неврастения. Поне веднъж седмично се приготвя гореща вана със сол, в която пациентът остава потопен около 15 минути.

Някои дихателни техники от йога практиките помат за облекчаване на симптомите и избавяне от стреса.

В заключение, трябва да се отбележи, че естествените средства имат значителни ползи в лечението на неврастения и за подобряване на качеството на живот.