Плеврит - Описание

Видове плеврит

Причини за възникване на плеврит

Симптоми при плеврит

Плеврит - Поставяне на диагноза

Плеврит – Лечение


Плеврит – Профилактика

 

Плеврит - Описание


Още по темата Обикновено изтравничеБяла върбаЕхинацея и прополис за укрепване на детския имунитет Плеврит настъпва, когато двойната мембрана, постилаща вътрешната повърхност на гръдния кош и обвиваща белите дробове (плевра), се възпали. Най-често състоянието протича с остри болки при дишане. Плеврит настъпва като усложнение при много заболявания и затова неговото лечение е свързано с повлияване на основните причини за възникването му.

Видове плеврит

Съществуват два основни вида плеврит – сух и ексудативен.

  • Сух плеврит – при него двата слоя на плеврата са възпалени, с отложен фибрин. Те са груби и тяхното движение е затруднено и предизвиква болка.
     
  • Ексудативен плеврит - между двата листа на плеврата се събира течност, която може да е в различно количество. При наличие на голям излив в плевралното пространство, белите дробове се притискат и дишането се затруднява.
     
  • Ако течността се инфектира и се образува гной, тогава настъпва състояние наречено емпием.

Причини за възникване на плеврит

Плеврата отделя белите дробове от гръдната стена. Единият слой обвива белите дробове по отделно, а другият – гръдната клетка. Двата слоя са много фини и се трият един в друг без почти никакво съпротивление. Това позволява осъществяването на движенията на белите дробове по време на дишане.

Когато се възпалят, двата слоя на плеврата се покриват с отлагания, които затрудняват движенията им един спрямо друг. Това предизвиква остра болка по време на всяко вдишване и издишване.

Състоянията, които могат да доведат до плеврит са многобройни. Към тях се отнасят:

  • Остра вирусна инфекция, например грип;
  • Пневмония – от засегнатия дял на белия дроб, процесът се прехвърля към обвиващата го плевра;
  • Туберкулоза и други инфекции;
  • Белодробна емболия – тромб, запушващ клон на белодробната артерия.
  • Заболявания на панкреаса и черния дроб – могат по съседство да засегнат плеврата, покриваща диафрагмата.

Плеврит може да настъпи и като резултат от травма на гръдния кош или след сърдечна операция. Фрактури на ребрата също могат да станат причина за плеврит. Възможно е счупване на ребро да настъпи и без данни за травма, например при много силна кашлица. В някои случаи, причината за плеврит остава неразпозната – идиопатичен плеврит.
Рак на белите дробове в някои случаи може да се съпровожда с плеврит. Тютюнопушенето не е доказан фактор за развитие на плеврит, но тютюнджийската кашлица, от която страдат пушачите, увеличава значително болката при това състояние.

Симптоми при плеврит

Симптомите при плеврит могат да бъдат следните:

  • Гръдна болка при дихателните движения – между вдишане и издишане почти няма болка;
  • Задух;
  • Суха кашлица;
  • В зависимост от причината – повишена температура и втрисане;
  • В някои случаи – загуба на апетит.

Острата болка в гърдите при плеврит обикновено се влошава при кашляне, кихане, движение и дишане, особено при по-дълбоко. В някои случаи болката може да се разпространи от гърдите към рамото. Облекчение носи задържането на въздуха, както и оказването на натиск върху болезнената част от гръдния кош.  
Когато между листовете на плеврата се събере течност, болката обикновено отшумява, тъй като течността играе роля на лубрикант и облекчава триенето на двата плеврални листа. В същото време обаче, ако течността е в голямо количество, тя оказва натиск върху белите дробове, притиска ги и нарушава нормалната им функция. Към симптомите се добява и изразен задух. Ако течността се инфектира, кашлицата и втрисането най-често се задълбочават.


Появата на симптоми като внезапна и силна гръдна болка, съпроводена със задух, изискват незабавно търсене на медицинска помощ, тъй като могат да се дължат на животозастрашаващи състояния като инфаркт на миокарда или белодробна емболия.


Плеврит - Поставяне на диагноза

  • История на заболяването и физикално изследване

Диагностицирането на плеврит започва с разпит на пациента за оплакванията му в момента, както и за миналите му заболявания. След това се пристъпва към физикално изследване. То включва оглед, палпация, перкусия (почукване) на гръдния кош и аускултация. При наличие на сух плеврит със слушалката може да се долови специфичен шум, оприличаван на хруптене на сняг, в областта, където болката е най-силна.

  • Лабораторни изследвания

Назначават се рутинни изследвания като пълна кръвна картина, диференциална кръвна картина. При данни за инфекциозен процес, левкоцитите най-често са повишени. Прилагат се и някои по-специфични изследвания, с които се търсят евентуално автоимунни заболявания, които често се проявяват и с плеврит.

  • Рентгенография

Тя позволява да се визуализират изливите при ексудативен плеврит и нивото, до което стигат. Често може да се открие причината за плеврит – например пневмония.

  • Компютърна томография

Дава по-детайлна и достоверна картина от обикновената рентгенография.

  • Ехография

Бърз и безвреден метод, тя позволява да се открие наличен излив в плевралното пространство, дава представа за количеството на течността и позволява извършването на процедури под ехографски контрол.
В някои случаи се налагат по-инвазивни диагностични процедури, които позволяват откриването на подлежащото заболяване.

  • Торакоцентеза

При нея след инжектиране на локален анестетик (упойка), с помощта на игла се прониква в плевралното пространство и се взема течност за изследване. При доказан злокачествен процес и голям излив, този метод може да се използва за облекчаване дишането на пациента.

  • Биопсия

В случаите, когато се подозира злокачествен процес, се налага вземане на материал от самата плевра и нейното изследване.

Плеврит – Лечение

Лечението, което се прилага при плеврит е фокусирано най-вече върху подлежащата причина. Например ако се открие пневмония, се започва антибиотична терапия.
За облекчаване на симптомите на плеврит, болният се нуждае от почивка на легло. Препоръчва се да лежи върху болната страна, така най-често болката намялява.
За справяне с болката с добър ефект са нестероидните противовъзпалителни. Те действат едновременно срещу възпалението, а също и повлияват благоприятно болката. При по-тежки случаи могат да се приложат и кортикостероиди.


Тъй като болката се засилва при кашлица, ако тя е суха и дразнеща могат да се приложат средства, които я потискат. Ако тя е по-скоро влажна, с отделяне на храчки, прилагат се медикаменти, засилващи втечняването на секретите и улесняващи отхрачването им.
При наличие на ексудативен плеврит се налага болнично лечение, по време на което се осъществява продължително извеждане на течността, най-често с поставяне на дренаж (тръбичка) в плевралното пространство.


Плеврит – Профилактика

Избягването на състоянията, които водят до плеврит често не е възможно. Когато се дължи на възпалителен процес на белия дроб, бързото поставяне на диагнозата и адекватното лечение могат да предпазят от въвличане на плеврата в процеса.