Омега-3 са ключът към преодоляването на много от случаите на депресияОмега-3 мастните ненаситени киселини са част от хранителното ни наследство и са решаващ фактор при превенцията и лечението на инвалидизиращи състояния като клиничната депресия. Клетъчните стени на невроните са изградени до голяма степен от омега-3 мастни киселини и особено от дълговерижния й компонент DHA, който определя начина на транспортиране на нутриентите през клетъчните мембрани, електропроводимостта и активността на важни невротрансмитери в клетъчната комуникация.

Научни резултати, публикувани в The Journal of Nutrition, Health & Aging, показват че ежедневният прием на хранителна добавка омега-3 значително потискат симптомите на депресия при възрастни жени. Изследването установява, че жени, които добавят 2,5 грама омега-3 мастни киселини към диетата си, имат осезаемо подобрение на настроението. Важно откритие, което правят учените е, че дълговерижната мазнина е причината за драстичното подобрение на самооценката и качеството на живот на жените от експеримента.
Още по темата Депресия се диагностицира едва четири-пет години след появата и7-ми Април - Световен ден на здраветоЗащо са опасни лекарствата "за нерви"АнорексияЗлатовръх

На базата на солидни изследвания  списанието Nature Neuroscience очертава ключовата роля на омега-3 за здравето и психичното състояние особено при децата и по-възрастните. Поради рязкото намаляване на тези есенциални мастни киселини в храната през последното столетие, наблюдаваме експлозия от случаи на клинична депресия. Проблемът е, че балансът между омега-3 и омега-6 е силно нарушен. Недостигът на омега-3 води до нарушения в невронната комуникация. Мастният дисбаланс влияе на емоционалното състяние и е една от водещите причини за повишената тревожност и депресията. За естествена превенция на емоционалните смущения препоръчителният дневен прием на омега-3 е 2,5 грама (ЕРА и DHA).

Картината се усложнява допълнително и от факта, че диетолозите често изписват бедна на мазнини диета, която води до допълнително намаляване на полезните мазнини в организма, нужни за нормалното функциониране на мозъка. Безценните мастни киселини са необходими и за поддържането на сърдечно-съдовата система и познавателните способности.