Всички знаем, че солта е включена в храните, които със сигурност трябва да избягваме. Тя може да е причината за трудно свалените килограми или дори за редица заболявания, които не е необходимо да имат изявен признак веднага, а да се почувстват след години. Но ето, че не всички видове сол са еднакви и ако сте любители на солта, вече може спокойно да си подсолявате ястията, разбира се, избирайки в магазина правилната сол или тази, която е добра за организма.

Истината е, че ние не можем да живеем без сол. "Човешкото тяло е проектирано така, че да изисква и има необходимост към солта", споделя д-р Дейвид Бролстейн, автор на книгата "Сол: Пътят към здравето". "Солта е втората най-разпространена съставка в организма ни, след водата", добавя д-р Бролстейн. Но преди да поръсите безконтролно пържените си картофки със сол, д-р Бролстейн напомня да се набави нерафинираната солна подправка.

За сравнение - "рафинираната сол не съдържа в състава си ценните за организма минерали, а също така има и токсично въздействие, благодарение на технологичните процеси при обработката й. За да се постигне белият цвят на солта, се свързват химичните съставки на алуминиев силикат и хлор", казва експертът д-р Бролстейн. Рафинираната сол, подобно и на рафинираната захар, се обработва неправилно, което я прави достъпна като финансова себестойност за крайния потребител, но и причинител на подут стомах, отоци в крайниците и задържане на вода в тялото, което причинява намалена зрителна способност, раздразнена чревна функция и пр.

Нерафинираната сол съдържа в състава си електролити, които поддържат водния баланс в организма и подпомагат нервната система и мускулната функция. В действителност, щипка морска сол може да осигури електролитния баланс в тялото и да достави важните за организма минерали, подпомагащи имунната система. Нерафинираната сол може да спомогне за овладяване на пролетната и хронична умора, надбъбречните нарушения, заболявания на щитовидната жлеза, високото кръвно налягане, ниските нива на холестерола, главоболието.

"Премахнете рафинираната сол изцяло от менюто си, но прибавете до половин чаена лъжичка на ден нерафинирана такава и ще се почувствате по-добре", добавя още д-р Дейвид Бролстейн.

Видове сол на пазара:

Натриева сол:


Още по темата Отслабване - за и против медикаментите за отслабванеРъцете подсказват от какво страда организмът ниЗа ползите от разтоварващите дниЛен Обикновената готварска сол се нарича още натриева сол, която съставлява най-голямата част от консумираната сол в света. Тя се състои от химичната формула на NaCl, като ефектът й, при свръхконсумация на натриев хлорид, води до увеличена жажда и задържане на вода в клетките, което от своя страна води до отоци по тялото и повишаване на кръвното налягане. Натриевата сол е токсична при доза за възрастни над 12,357 гр/кг за денонощие.

Калиева сол:

Химичната съставка на калиевата сол е KCl, като при комбинация на двата вида сол от 66% калий, 33% натрий, калиевата сол спомага за водния баланс на приемащия я. В самостоятелен прием калиевата сол има диуретичен ефект или води до загуба на вода и калций с урината. При свръхдози, приемът на калиева сол е опасен, тъй като може да доведе до животозастрашаващи състояния: обезводняване, масирани мускулни крампи и инфаркт.

Йодирана сол:

Йодираната сол представлява химичното съединение на KI или NaI, внасящо йод и калий или натрий в организма. Йодираната сол се използва за превенция на йодния дефицит. Такъв може да се получи при консумиране на недостатъчно йод с храната (бедни на йод почви) или при радиоактивни замърсявания. Йодният недостиг води до проблеми с щитовидната жлеза, които имат важни функции за правилната обмяна на веществата в тялото.

Флуорирана сол:

Този тип сол се използва в много страни от Европа, където флуорирането на питейната вода не е общоприета практика. В България флуорирането на водата е практика при водоснабдяването на населени места, ето защо не се наблюдава дефицит или недостиг на флуор. Химичната формула е KF или NaF, а функцията й е да внася флуор и калий или натрий в организма.

Хималайска сол:

Хималайската кристална сол е образувана преди около 500 милиона години, като с течение на солта се е натрупвала в огромни солни находища по поречието на река Инд, днешен Пакистан. Поради непосредствената си близост до северните склонове на Хималайте, днес тази сол е по-известна като Хималайска кристална сол. Хималайската кристална сол е 100% чист натурален продукт – съхранена е от съвременното замърсяване на океаните с нефт, токсични химикали и радиоактивни вещества. Добива се ръчно, измива се и се суши на слънце. Съдържа редица жизнено важни минерали и елементи за човешкия организъм, които са в йонна форма, позволяваща им да бъдат усвоени. Интересно е още, че хималаиската каменна сол действа като естествен йонизатор на въздухa. Химичният й състав се състои от калий, калций, магнезий, фосфор и желязо. Полезните й въздействия върху организма са свърза ни с пречистване на организма от токсини и свободни радикали; намалява вредния холестерол, разрежда кръвта и регулира кръвната захар; регулира кръвното налягане и предпазва от инфаркти или инсулт; подпомага храносмилателната система и подобрява усвояването на хранителните вещества; осигурява допълнителна енергия на организма и повишава издръжливостта; укрепва имунната система и спомага в борбата с вирусни, бактерии, настинки, грип има благоприятен ефект върху кожата, забавя стареенето и подмладява тялото; спомага при борбата с кожни заболявания; премахва симптомите на умора и отпадналост; неутрализира дисбаланса на pH; възстановява солевия баланс; има благоприятен ефект върху нервната система; има благоприятен върху дихателната система на организма; спомага при минерален дефицит; помага на организма да усвои достатъчно йод от храната; спомага при борбата с гъбички, афти и инфекции в устната кухина; има благотворен ефект при артрит; подходящ срещу гъбички на краката, студени крака или подагра; помага срещу стрес и депресия; прочиства въздуха и спомага да се отървете от алергиите.

www.iwoman.bg