Молекулярни биолози от Съединените щати успешно "препрограмираха" имунни клетки за първи път и ги принудиха да унищожат тумор в гърдите на жената и всичките негови метастази. Жената е живее вече 22 месеца след лечението и няма рецидиви, се казва в статия, публикувана в списание Nature Medicine.

През последните години, молекулярни биолози и лекари започнаха да възлагат големи надежди на т.нар имунотерапия в борбата с рака, алергиите, диабета и други неизлечими досега заболявания. Тя е много проста по същество - учените се опитват да "насъскат" човешкия имунитет срещу раковите клетки, като използват различни антитела, живи микроби и много други необичайни "примамки".

Досега вече има няколко вида имунотерапия, успешно преминали клинични изпитвания и одобрени от регулаторните органи на Съединените щати и няколко други държави. Повечето от тях са синтетични антитела, които се закачат за раковите клетки и ги правят "видими" за имунната система.

Имунотерапията работи по следния начин: лекарите взимат проби от първичния тумор и метастазите му, като извличат от тях имунни клетки (туморно атакуващи лимфоцити), които са опитали да унищожат рака, но не са успели. Те отглеждат милиарди от тях в лабораторията. Междувременно анализират основните мутации, характерни за тумора, и избират тези клетки, които могат да ги атакуват. Въпросните имунни клетки се връщат обратно в организма на пациента и унищожават раковите клетки.

Този успех подхранва надеждите, че имунотерапията ще проработи и при други пациенти с рак в напреднал стадий и че може да се приложи и към трудно лечимите видове рак на яйчниците и простатата. Те са предизвикателство за медицината, тъй като имат сравнително малко на брой мутации и на имунната система ѝ е трудно да ги "разпознае" сред здравите тъкани на органите.