Множествената склероза (МС) е основният нетравматичен фактор, водещ до инвалидизация сред младите хора в световен мащаб, а повечето хора получават диагнозата в разцвета на силите си, на възраст между 20 и 40 години. Това стана ясно по време на пресконференция днес по повод  Световния ден за борба с множествената склероза (МС), който се отбелязва последната сряда на месец май. Тази година той е под надслов "Ръка за ръка в живота с МС".

Участници в събитието бяха водещи невролози, представители на институциите и пациенти. Специалистите изнесоха данни за постиженията в овладяването на диагнозата МС и за промените, свързани с по-лесен достъп до терапиите, а пациенти, взели участие в кампанията "Лицата на Множествената склероза" през 2012 г., разказаха как се справят с болестта и нейните предизвикателства в ежедневния живот шест години по-късно.

2,3 млн. души са засегнати от МС по света, 690 000 са болните в Европа. 15% от хората с МС имат и роднината с това заболяване. Над 7000 са хората, които водят битка със заболяването в България, като по данни на лекари всяка година у нас се диагностицират нови 80 случая на болестта.

Въпреки че все още няма лечение на множествената склероза, симптомите на това заболяване могат да бъда овладени с лекарства. Сред разрешените терапии са лечение на острите симптоми със стероиди и плазмафереза, както и лекарства, модифициращи хода на заболяването, които лекуват основното имунно нарушение и намаляват броя на пристъпите и тяхната тежест.

На 30, 31 май и 1 юни 2018 г. в Park Center Sofia ще бъде поставена специализирана виртуална МС стая, в която всички желаещи ще могат да научат повече за диагнозата, както и да изпитат всички симптоми, които МС причинява на пациентите.

Тази година кампанията за ранно информиране за множествената склероза ще премине под надслов #bringinguscloser и #MSInsideOut и е свързана със засегнатите от МС души, както и хората участващи в търсенето и прилагането на лечение - учени, лекари, медицински сестри, дарители и доброволци. Целта й е да покаже, че всяка година медицината се приближава все повече до откриването на лечение за тази тежка, нелечима и водеща до трайна инвалидизация болест.