В Европа само у нас жените пушачи са много повече от мъжете. Това обяви доц. Михаил Околийски от офиса на СЗО в България пред журналисти. Той посочи, че в региона 28 на сто от възрастното население пуши и подчерта, че при пушачите има 2-4 пъти по-висок риск от коронарен инцидент.

Според СЗО в България трябва да се предприемат ефективни мерки за ограничаване на тютюнопушенето, а препоръките на организацията за всички държави са свързани с пълно ограничаване на рекламите на цигари, бяла опаковка на тютюневите изделия, увеличаване на цените и акцизите на тютюневите изделия.

До 66% от смъртните случаи у нас се дължат на сърдечно-съдови заболявания. В голям процент от тях първопричината е тютюнопушенето. В Европа 5 - 6 млн. души годишно умират от сърдечно-съдови заболявания. 3 млн. души умират преждевременно всяка година вследствие на употребата на тютюн и тютюневи изделия.

Алтернативните начини на пушене не са по-малко вредни, предупреди доц. Околийски. Той призова Министерството на здравеопазването да инвестира много повече в превенция, профилактика, здравно образование и работа с родители, за да не се стига до рисково поведение сред децата, предаде БТА.

Министерството на здравеопазването ще внесе проект за промени в Закона за здравето, според които се предвижда органите, контролиращи спазването на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места, да бъдат в разширен състав, каза заместник-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова. Тя посочи, че и представители на общинските власти ще бъдат включени в контрола на забраната.