Човешкото тяло има „втори мозък" в червата и австралийски учени разгадаха сложния начин, по който той функционира, съобщи в. „Дейли мейл". Ентералната нервна система е сбор от милиони неврони, които контролират движенията на червата. Точният механизъм, с който го правят, досега убягваше на специалистите.

Нервната система на червата, която според традиционната анатомия и физиология, представлява струпване на нервни възли и окончания, предаващи команди от централната нервна система, според американски учени, е много по-сложно устроена и фактически представлява втори “мозък” на човека.

Вторият “мозък”, според проф. Гершон, решава самостоятелно провеждането на всички процеси свързани с храненето, по цялото протежение на стомашно-чревния тракт – от хранопровода до правото черво. Той използва същия инструментариум като главния мозък – мрежата невронни вериги, невротрансмитери и белтъци. Появата му, Гершон обяснява с хода на еволюцията, в която са се формирали своеобразни отделни нервни структури, позволяващи разтоварването на главния мозък от “ненужната работа”.

В този смисъл, сензитивността на стомашно-чревния тракт и прякото влияние на външната среда върху него са напълно оправдани.