Държави от ЕС като Франция и Унгария стимулират лекарите да изписват генерични медикаменти (със същите качества като оригиналните, но с много по-ниска цена), особено във време на икономическа криза.
Това са обсъждали на среща с шефката на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова представители на Българската генерична фармацевтична асоциация (БГ-Фарма). „Разговаряхме с д-р Дариткова за необходимостта от промяна в лекарствената политика - за насърчаване изписването на генерици по примера на други евродържави, които са много по-богати от България", каза Росен Казаков, изпълнителен директор на БГ-Фарма. Той припомни как властта във Франция държи изписваните от лекарите антибиотици в 90% от случаите да са генерични. При статините (клас медикаменти срещу висок холестерол и повишени нива на липидите в кръвта) този процент е 70%. При лечението на заболявания на нервната система в 65% от случаите френските специалисти пишат рецепти пак за генерични препарати. „В Унгария пък самите здравни фондове пращат писма до лекарите да залагат на по-евтините, но също толкова ефективни генерични лекарства, когато изчислят, че се трупат преразходи", обясни Росен Казаков. Той добави, че по този начин се извършва контрол на системата в движение. У нас генеричните лекарства са средно 4-5 пъти по-евтини от оригиналните. Според анализ на БГ-Фарма около 20% от опаковките, плащани с пари на здравната каса, са на оригинални лекарства, но те изразходват цели 75% от бюджетите на институцията. Има прогнози процентът на генериците от 25 на сто да се намали още повече - тенденция напълно противоположна на алгоритмите в ЕС.
От БГ-Фарма настояват за пълна прозрачност на разходите за лекарства не само по диагнози, но и по търговски имена, за да стане ясно рационално ли се харчат парите на българите от здравни вноски.
Труд
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.