Из печата: Консумативи убийци в болниците ни„Някои инструменти и консумативи за еднократна употреба се използват повече от веднъж. Това заяви вчера председателят на Българското хирургично дружество проф. Дамян Дамянов и добави, че в тази практика няма нищо скандално”, пише днес „Монитор”. „Принципно повечето от тези инструментите са пластмасови. Те не са скъпи и могат да бъдат покривани като разход от пациента. Но има и такива, които са метални. Те биха могли да се използват няколко пъти след добра дезинфекция и стерилизация. И точно това ни спасява, защото тези консумативи понякога са много скъпи. Това е световна практика и няма нищо скандално в това”, обясни пред bTV проф. Дамянов. По думите му, ако инструментът е запазен, той задължително се използва втори път. „Хирургичните пособия се изхвърлят тогава, когато се увредят или счупят. Спринцовките и остриетата на скалпелите са двата елемента, за които е постановено, че се използват еднократно и те задължително се изхвърлят след употреба, обясняват хирурзите от почти всички лечебни заведения в столицата. Те също не виждат основание инструментите и консумативите да се хвърлят, ако са в добро състояние”, пише още „Монитор” и допълва, че от Българското хирургично дружество очакват от новия министър на здравеопазването Десислава Атанасова освен на цените на лекарствата, да обърне внимание и на цените на медицинската апаратура и консумативите.

„Когато през март тази година след усложнения от несполучлива безкръвна операция почина млада жена, от болницата обясниха, че е виновен инструментът - троакар, с който се пробиват тъканите, за да се осигури достъп на инструментите до съответната кухина в корема или гръдния кош. Троакарът засегнал кръвоносен съд заради техническа неизправност. Така на практика консуматив за еднократна употреба, който трябва да се купува от пациента, може да се превърне в оръжието на собственото му "убийство"”, пише в коментарен материал изданието. „Оказва се, че от чисто медицинска гледна точка използването на даден инструмент за еднократна употреба повече от веднъж не крие големи рискове, ако той е в добро състояние и качествено стерилизиран. А и как да не повярваш на това, особено когато ти обещават, че така ще спестиш някой друг лев. Фирмите за медицински консумативи обаче веднага биха оспорили хуманността на лекарските твърдения и биха препоръчали отделен хирургичен сет за всеки пациент. Не от алтруистични чувства към него, а за да реализират по-високи печалби”, отбелязва авторът.

Коментар по въпроса има и „Земя”. Авторът озаглавява материала си „Консумативи убийци!” и пише: „На почти всекиго от нас се е случвало в болница да му поискат пари за консумативи. Някои от материалите са евтини, други надхвърлят четири-пет хиляди лева. Всички тези медицински консумативи са за еднократна употреба. Трябваше ли обаче да почине пациент, та отново да се подхване тази тема? Наистина въпросът отново опира до лекарския морал, защото според сегашната нормативна уредба тези консумативи трябва да бъдат унищожавани по специална технология и на специални места. Обаче как се гарантира на пациента, че тези консумативи не се използват многократно. Никак!”

Няколко издания тиражират желанието на бургаската болница „Дева Мария” да лекува роденото преди дни в Пакистан бебе с шест крачета. В „Труд” четем: „Готовността си за помощ болница "Дева Мария" е заявила в писмо до посолството на Пакистан в София. Нашите лекари са помолили дипломатите да им помогнат да се свържат с родителите на детето и с лекуващия го медик. "Разполагаме с висококвалифицирани специалисти и модерна апаратура и сме готови напълно безплатно да поемем лечението!", каза вчера главният лекар на "Дева Мария" д-р Снежа Згурова. Тя е изискала цялата налична документация, за да се запознае в подробности със случая.”

За стачка заради насилие над медици съобщава „Сега”. Случаят обаче е в Турция. „Турските медици стачкуваха вчера в знак на протест срещу убийството на хирург от град Газиантеп, предаде Си Ен Ен Тюрк. Лекарят бил намушкан с нож в началото на седмицата от роднини на пациент, който починал след направена му операция. В Истанбул се събраха над 10 000 здравни работници, които носеха плакати, осъждащи насилието над лекари. Протестът цели да привлече вниманието на властите към липсата на сигурност в болниците. В истанбулските съдилища през 2011 г. са внесени за разглеждане 131 случая на сериозни обиди или нападения срещу лекари”, пише вестникът.

www.zdrave.net