Всеки родител на 12-годишно момиче, който желае да го ваксинира срещу рак на маточната шийка, ще има възможност да направи това при личния лекар на дъщеря си. Ваксините ще бъдат предоставяни на джипитата след заявка чрез РЗИ, а ориентировъчната цена на една доза ще е приблизително 100 лв. Това бе съобщено днес на пресконференция в столицата по повод приемането на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Организаторите от пациентската организация „Усмихни се” информираха още, че ваксинирането е доброволно, а всеки личен лекар ще има възможност да направи избор между двувалентната и четиривалентната ваксина, като препоръча на пациентката си онази, която преценява за подходяща. И в двата случая стойността ще се поеме изцяло от НЗОК.
Експертите не се наемат да прогнозират колко момичета ще бъдат ваксинирани в първата кампания, която ще стартира наесен, но са склонни да очакват известна динамика през идващите години. Те припомниха, че дългосрочният ефект от масовото ваксиниране на цяло поколение момичета ще се манифестира след 15 и повече години, още в близко време обаче ще могат да се направят първите изводи от нагласите и поведението на родителите. Педиатри, акушер-гинеколози, вирусолози и представители на пациентски организации припомниха, че в момента най-важната задача е специалисти и медии да се обединят в усилията си да информират обществото за реалните ползи от ваксината. По данни на СЗО сумата от 75 долара, вложени за ваксиниране, спестяват ефективно по 2000 долара за всяка година спасен живот на жена, която би се разболяла, ако не е била предпазена чрез ваксина. По думите на председателя на Българската асоциация по онкогинекология доц. Никола Василев, ваксинирането на цяло едно поколение момичета ще спести не по-малко от 40 млн. лева публични средства, които обществото би инвестирало за лечение на жени, заболели от рак на маточната шийка в различен стадий. Д-р Клара Балджиева, председател на Сдружението на педиатрите в доболничната помощ припомни, че възрастта между 12 и 15 години е най-подходящата за ваксиниране според международните консенсуси, защото в този период образуването на защитни антитела е най-високо, което означава, че търсеният ефект е максимален. Отлагането на ваксинирането с 2-3 години и изместването на неговия старт към възрастта между 15 - 18 години може да компрометира постигането на максимална защита, добави още д-р Балджиева. Нашата страна се придържа стриктно към тези препоръки, като започва кампанията именно с момичетата от тази група.
„Днес правим първата стъпка напред, но не трябва да забравяме, че пред нас стои една още по-голяма цел – изработването и въвеждането на ефективна програма за скрининг на рак на маточната шийка и рак на гърдата”, посочи изпълнителният директор на СБАЛО доц. Здравка Валерианова. Тя посочи, че България продължава да държи лидерското място в Европа по заболеваемост от цервикален рак с нива от 32 на 100 000 души население. Доц. Валерианова подчерта, че в страни, които са въвели масовия скрининг и ваксинацията, заболеваемостта бързо е спаднала до нива между 2 и 7 на 100 000 души.
Ваксините, които са на разположение у нас, покриват изцяло – 100% най-честите канцерогенни типове на HPV – 16 и 18, и до 93% от останалите не толкова разпространени типове HPV. Очаква се до 1 октомври окончателно да бъдат разписани правилата на НЗОК, които ще регламентират доставката, отпускането и прилагането на ваксината, бе съобщено още на пресконференцията.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.