Медиите замесиха и здравното ведомство в скандала с депутата от ГЕРБ Димитър Аврамов. Този път става въпрос за неговата птицеферма, която не отговаряла на хигиенните норми. Сигнал за това подал екологът Петър Пенчев още през 2010 г.
„С постановление от 3 август 2011 година прокурорът от Окръжната прокуратура в Монтана Виолета Пунова констатира, че птицефермата не отговаря на законните разпоредби. Във въпросното прокурорско постановление пише още, че с изходящо писмо номер 47-22-ПСК-2147 от 12 октомври 2010 година Министерството на здравеопазването е намалило хигиенно-защитната зона от 3000 метра на 166 метра за птицефермата на семейство Аврамови”, четем в „Дума”. И още: „Екологът Пенчев коментира, че действията на здравното министерство са своеобразен чадър над бизнеса на бившия депутат от ГЕРБ Димитър Аврамов, който беше арестуван по обвинение за търговия с влияние. Пенчев настоява преписката по делото за птицефермата да бъде приобщено към материалите по обвиненията срещу Димитър Аврамов.”
„Преса” пък информира: „Според еколога министър Нона Караджова също се включила в акцията, като настояла Наредба №7/92 г. "За здравна защита на селищната среда" да се отмени, защото затруднявала бизнеса. И наистина, на 17 май миналата година министърът на здравеопазването Стефан Константинов я отменя. "Знам, че Нона Караджова ми говореше за една наредба, но дали беше точно същата, не мога да си спомня", обясни бившият здравен министър Константинов. Той увери, че никой не го е молил да закриля точно този депутат от ГЕРБ, дори го познавал бегло. "Всеки вторник в министерството гледахме между 5 и 15 точки. И тъй като минаваха през дълъг списък на съгласуване, ако експертите кажат, наредбите минаваха", обясни още той. Нона Караджова не беше открита за коментар.”
Вчерашното съобщение на НЗОК, което предоставяше линк към резултати от проверките на болници, е представено от вестниците така: „80 сгафили болници в позорен списък” (Монитор), „Болници в Силистра и Пирдоп не хранят пациентите” (Дума), „Приемат и изписват пациенти без диагнози” (Новинар), „Оставят болни без храна” (Република), „Болници източили 80 000 лв.” (Стандарт), „Болници пестят от храната на пациентите” (Преса).
„Новинар” публикува три материала, посветени на проверките. „В медицинската документация на пациентка, приета с животозастрашаващи инфекции на меките тъкани в хирургичното отделение на МБАЛ "Асеновград" ЕООД, няма описана предварителна и окончателна диагноза. Това е само един от фрапантните случаи, посочени в доклада на РЗОК-Пловдив от проверки в лечебните заведения в областта, разпоредена по заповед на шефа на НЗОК д-р Пламен Цеков”, пише ежедневникът и допълва: „Освен че не е описана диагноза, няма снета анамнеза и статус на болната. Не е попълнена нито предоперативна епикриза, нито оперативен протокол. За капак на всичко пациентката е изписана без епикриза.” Изданието информира за подобен случай и в УМБАЛ „Св. Георги”, като отбелязва: „Поради всички тези нарушения НЗОК няма да плати на лечебното заведение рекордната сума от 5136 лв.” Освен на неспазените изисквания за работа с медицинска документация, „Новинар” се спира и на неспазени изисквания за непрекъснатост на болничната помощ и грижите за пациентите, неработещи отделения, липса на специалисти. Съобщава още, че общата сума на проведените интервенции, които НЗОК няма да плати заради нарушения в процедурите, е на стойност 13 245 лв. На провинилите се лекари пък са наложени санкции в размер на 800 до 2000 лв.
За инцидент в столичната Първа АГ болница съобщава „24 часа”. „"Таван се пропука и падна върху новородения ми син в болницата", съобщи в редакцията на "24 часа" ужасеният баща Ясен Христов. Инцидентът станал вчера в Първа АГ болница (бившата "Тина Киркова") в София. Вчера около 14,45 ч бащата бил на посещение, за да види съпругата и сина си, роден в събота. Докарали бебето в стаята на майката в открита количка. Докато родителите му се радвали, чули шум от пропукване. В следващата секунда от тавана се откъснало огромно парче мазилка. Според бащата то било с размер около 2 кв. м и дебелина - 2-3 пръста.”, четем в изданието.
Майката, която закрила с тялото си бебето, получила удар по главата и охлузвания по ръцете, но няма други сериозни наранявания, пише още вестникът и уточнява, че случката се разиграла във ВИП стая.
„Труд” информира, че пациент е осъдил русенската болница за забравена марля в корема след операция от апандисит. „С решение на Великотърновския апелативен съд лечебното заведение трябва да плати 30 000 лева обезщетение на Пенко А. След операцията човекът се превръща в инвалид. В иска си той настоял да получи 200 000 лв., но магистратите са преценили, че сумата е твърде висока”, обяснява изданието.
От „24 часа” научаваме, че в бургаската болница правят пълен списък на лекари и медсестри, които са участвали в спасяването на пострадалите при атентата.
„Шефът на здравното заведение д-р Георги Матев е привикан в столицата в сряда, там ще има срещи със здравния министър и с премиера. По предварителни данни той ще получи плакети и почетни знаци, изпратени от различни международни институции”, четем във вестника. И още: „Както "24 часа" писа, над 100 медици - дежурни в момента на взрива и дошли извънредно - са се включили в неотложните действия по оказване на помощ, спешни операции и реанимиране на ранените над 30 израелски туристи.”
zdrave.net
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.