По-малко от  1% от лекарствата в търговската мрежа на Европейския съюз са фалшиви. Това стана ясно от лекция на зам.-председателя на Българския фармацевтичен съюз доц. Асена Стоименова по време на форум посветен на проблема. Тя отбеляза, че най-фалшифицираната лекарствена форма е таблетната и че основните производители на такива продукти са страни от Азия, като например Китай и Индия. Според цитираните от нея данни най-потърпевши от порочната практика са пациентите в Африка и Латинска Америка, чийто пазари буквално били залети от фалшиви медикаменти. За тяхното разпространение там спомагат слабата регулация и слабото законодателство. Проблем е също така слабата координация между отговорните институции и корупцията.

В същото време в Европа все по-рядко фалшиви медикаменти попадат в законната търговска мрежа. Ежегодно на митническите пунктове на Европейския съюз се залавят милиони фалшиви таблетки, като има тенденция за увеличаване нa цифрите. Според доц. Стоимeнова това се дължи на все по-добрата регулация, заради която се залавят все по-големи количества. Като основен проблем за европейските държави тя посочи онлайн търговията с лекарства, където регулацията все още е слаба и това спомага за появата на фалшиви медикаменти в интернет порталите, предлагащи подобни продукти. Доц. Стоимeнова призова пациентите да не купуват препарати от сайтове, които не са собственост на реални аптеки и които нямат лиценз за такава дейност от ИАЛ. Тя напомни, че закупуването на препарати със съмнителен произход крие сериозен риск за здравето и живота на пациентите. Фармацевтът добави, че засега не й е известно български аптеки да предлагат легално лекарства онлайн.

Повече информация за проблема с фалшивите лекарства и плановете на Европейския съюз за справяне с този проблем вижте в рубриката ни „Актуална тема”.

zdrave.net