Специалисти по трансплантации: МЗ не се съобразява с наши становищаВсеки трансплантиран пациент започва своето лечение с оригинални медикаменти и не е добре те да бъдат заменяни с генерични. Това обяви националният консултант по трансплантология проф. Никола Владов по време на дискусия на тема „Животоподдържащо лечение на трансплантираните пациенти”, инициирана от омбудсмана на Република България. Той коментира, че замяната води до повишен риск от отхвърляне на присадения орган или от възникването на инфекция. Проф. Владов заяви, че специалистите, занимаващите се с трансплантации, не отхвърлят използването на генерици при поддържащата терапия на трансплантирани пациенти. Според тях обаче трябва да се действа много внимателно, защото генериците, използвани при трансплантираните, имат тесен кръг на действие. За да се избегнат нежеланите реакции са необходими строго определени правила за тяхното прилагане, добави проф. Владов.

Подобно е и мнението на проф. Добрин Свинаров. Той коментира, че Българското дружество по трансплантации не е против използването на генерични медикаменти. Специалистите обаче настояват въвеждането им в Позитивния лекарствен списък да става по европейските правила, одобрени от ЕМЕА. Според проф. Свинаров, наредбата за образуването на цените на лекарствата от позитивния списък и тяхното реимбурсиране не осигурява спазването на тези правила. Той коментира, че предложените от МЗ промени не са нови и не отговарят на критериите. По негово мнение, специалистите са елиминирани при изготвянето на промените в наредбата, в резултат на което в нея има много безсмислици. „МЗ не реагира на предложенията на експертите”, каза още той. Според него и останалите специалисти, присъстващи на дискусията, промените в наредбата не дават възможност на лекарите да избират с какво да лекуват пациентите. Тя ги задължавала да използват най-евтините генерични препарати.

МЗ се е съобразило със становищата на специалистите и на националния консултант. Това коментира директорът на дирекция „Лекарствена политика” в министерството Надя Димитрова. Според нея щом генериците са разрешени за употреба от ИАЛ, те са качествени и безопасни. От МЗ коментираха, че чрез промени в наредбата ще се даде възможност на специалистите да определят какъв медикамент ще използват. Това ще стане като не се прави рефериране между тях, а лекарствата ще бъдат включвани в групи с пълната си цена.

От промените не става  ясно ще се реферират ли обаче помежду си оригиналните и генеричните препарати, включени в  една група. Това коментира доц. Крум Кацаров. Той попита също така дали ако специалистът избере най-скъпия препарат, пациентът ще трябва да доплаща неговата стойност. На тези въпроси представителите на МЗ не успяха да отговорят, въпреки че им бяха зададени още няколко пъти в процеса на дискусията. Според доц. Кацаров, не бива в случая да се гледа кой медикамент е най-евтин, защото може да се окаже, че лечението с него е много по-скъпо. Той напомни, че лечението на една реакция на отхвърляне при пациент със сърдечна трансплантация може да струва над 100 хил. лв.

Лечението на трансплантирани пациенти трябва да става по медицински съображения, а не по финансови. Това обявиха и представители на различни пациентски организации. Те коментираха, че от МЗ трябва да чуят мнението на специалистите и че са необходими нови промени в Наредбата за определяне на цените и реимбурсирането в лекарствения списък. Човек, представил се като Момчил - пациент със сърдечна транспланатция - разказа, че в продължение на 4,5 години се е лекувал с оригинални лекарства. След като тази терапия е била заменена с прилагането на генеричен медикамент, се е стигнало до отхвърляне на присадения орган.

www.zdrave.net