Лично премиерът Бойко Борисов е спрял вчера търга за циклотрона в Александровска болница, съобщават във вторник вестниците „Телеграф”, „Монитор”, „Република” и „Всеки ден”. "След като има напрежение в системата и се счита, че е неправилно заложено изречението "фирма, която произвежда и търгува с лекарства", съм наредил да спрат конкурса", е казал Борисов пред „Телеграф”. По думите му целият търг трябва да бъде префасониран, а това изискване да отпадне. "Всеки, който иска, включително и фирма от чужбина, може да участва", е коментирал Борисов въпроса с другото изискване - участниците в конкурса да имат оторизация за производство на циклотрони. Премиерът е посочил още, че най-добрият вариант е страната ни да се сдобие с апаратурата чрез публично-частно партньорство. По думите му засега е невъзможно циклотронът да бъде купен с пари от еврофондовете по линия на строителното министерство, каквито са били първоначалните планове.
 
„Борисов съобщи още, че последствия от скандала за здравния министър Стефан Константинов, който до последно брани търга, няма да има. По думите му той не участва в някаква схема за манипулиране или нагласяне на търга, а просто търсел най-оптималния вариант да се сдобие държавата с циклотрона”, четем в „Телеграф”. Според изданието предположението на експерти от системата е, че лобисткият текст е прокаран от заместник-министъра на здравеопазването Гергана Павлова, която доскоро заемаше ръководна позиция в "Софарма“.
 
Идеята на ГЕРБ изборът на екип да става само през частен здравен фонд днес е по страниците на всички вестници (можете да оцените предложението в "Термометър"). „Предложението ми е в контекста на инцидентите с родилки, които в случая не са имали избор на екип, целта е да не се злоупотребява с това, а чрез допълнителното здравно осигуряване ще има по-сериозен контрол”, е обяснила пред "24 часа" шефката на здравната комисия Десислава Атанасова. Това са само идеи, предстои обсъждане с колегите, с НЗОК, с министъра и не са "на всяка цена", е уточнила Атанасова.
 
В. „Сега” пък нарича предложението „абсурдно” и твърди, че от доброволните фондове са се обявили против нея. „В момента частните фондове работят само с корпоративни клиенти и в тях се осигуряват служителите на фирми. При договори за много хора и повече пакети - не само за болнична, но и за доболнична помощ, профилактика и т.н., се дават и отстъпки, като една от тях е и да се покриват разходи за избор на екип, ВИП стаи и т.н. Това е възможно, защото далеч не всички осигурени имат нужда от лечение. Индивидуалните клиенти са рядкост, а пакетите, които им се предлагат, не включват плащане за избор на екип”, пише „Сега”. Според изданието фондовете покриват разходи, само ако клиентът е осигуряван поне една година, а пакетите имат лимит за плащания на лечение. „Ако управляващите решат да задължат фондовете да променят тези правила, това може да доведе до сериозни финансови трусове за тях. Поради тази причина и от фондовете са против намеренията да им се вменят подобни услуги”, твърди „Сега”.
 
Под заглавие „Връщат от лъчетерапия онкоболна” в. „24 часа” разказва премеждията на жена, която не само че няма шанса да избира лекар и екип, но изобщо не е успяла без намесата на медиите да се добере до лечение. „Жената, чието име пазим в редакцията, е оперирана във ВМА. В епикризата ясно пишело, че лекарски онкокомитет препоръчва лъчетерапия. Назначили и хормонална терапия. С документа отишла първо в Онкологията. Лекарката в кабинета, където трябвало да се състоят прегледът и записването, изобщо не погледнала документа. Вместо това обяснила, че излизат в планов ремонт от 14 декември до края на януари, затова в момента не приемали за лъчетерапия. ...После отидох в ИСУЛ. И там се молих да ме запишат, но след увъртане на регистратурата ми признаха, че на ускорителя обслужват само болни, оперирани в тяхната болница", споделя жената. За нея отказите били голям стрес заради тежката диагноза”, пише „24 часа”. След намесата на журналист от вестника от Онкологията обяснили, че заради големия наплив записвали за лъчетерапия чак за март, а от ИСУЛ поканили жената да посети клиниката по лъчетерапия, където да установят кога и как точно да продължи лечението.
 
zdrave.net