Лекувайте се с медСуровият, нерафиниран и неподлаган на топлинна обработка мед, е една истински лечебна храна с широкоспектърно действие, съдържащ голямо разнообразие от ензими, антиоксиданти, витамини и минерали. Качественият мед е добър източник на витамини от Б групата, магнезий и калций. Когато купувате мед, уверете се, че той е непастьоризиран или суров и никога не го загрявайте, тъй като високите температури го превръщат в една по-скоро вредна храна.

В чистата си естествена форма медът смекчава симптомите при различни заболявания като артрити, сърдечно-съдови проблеми, нисък холестерол и други, а също е известен с това, че подобрява състоянието при алергии. Медът успокоява и раздразнения стомах, влияе добре при настинки и грип, засилва имунната система и е чудесна съставка на храната, нужна след големи физически натоварвания. Прилагането на мед върху рани прави белезите по-незабележими и ускорява процеса на заздравяването им. Това е така, защото медът е един от най-силните природни антибиотици.

Лъжица лавандулов мед преди лягане действа отпускащо и сънотворно. Добяването на канела и куркума към меда го прави силно противовъзпалително средство, подходящо при възпалени стави и артрит. Канелата в комбинация с меда помага за по-бързото възстановяване на хора, прекарали инфаркт.


Още по темата Новите медикаменти за сърдечни и ракови болестиРибеното масло потиска болките, причинени от артритПрахчетата срещу грип смъртоносниАртрозаВълча ябълка Дори най-полезната храна обаче може да се превърне в отрова или поне в нещо, което ще затрудни протичането на нормалното функциониране на организма, ако бъде приемана в по-големи от нужните количества. Медът е точно сред тези храни, с които обикновено се прекалява, а това буквално неутрализира цялата му полезност. Един средно активен човек трябва да приема не повече от две-три супени лъжици мед дневно, разделени на няколко приема.Комбинацията с протеинова храна като яйце, сирене или кисело мляко е доста удачна. Към чая (когато е топъл, но не горещ) също може да се добавя мед.

При възможност да се говори с пчеларя, от който закупувате мед, е добре да зададете някои въпроси, които ще ви дадат необходимата информация за продукта:

1. Попитайте колко кошера има пчеларя - ако няма кошери, вероятно е далеч от процеса на добиване на меда и не може да гарантира за доброто му качество.

2. С какви средства се третират пчелните семейства против кърлежи - така ще знаете дали не са използвани пестициди.

3. С какво са хранени пчелите – те трябва да се хранят със собствения си мед, а не със захарна вода, каквато уви, е порочната практика.

4. Обработва ли се топлинно медът – изберете мед, който не е бил загряван.

5. Филтрира ли се медът – колкото по-филтриран е медът, толкова по-слаба става лечебната му сила и хранителната му стойност.