Ботулизъм,  бактериите, ботулиновия токсин,  имунитет

Рядко срещано, но много сериозно заболяване. Дължи се на действието на ботулиновия токсин, който действа върху нервните клетки, и предизвиква паралитичен ефект. Произвежда се от бактериите Clostridium botulinum.

Форми на ботулизма

Механизмите за попадане на ботулиновия токсин в организма са основно три. На тази база се дефинират трите форми на ботулизма:

Хранителен ботулизъм

Дължи се на приемане на ботулиновия токсин с храната. Тази форма е най-често срещаната в по-слабо развитите държави.

Токсинът обикновено попада в храната в резултат на заразяването й с Clostridium botulinum - например ако продуктите не са достатъчно добре измити (бактерият е наличен в големи количества в почвата). Самият клостридиум е сравнително чувствителен на топлинна обработка, и лесно умира. Произведеният от него токсин обаче е изключително устойчив, и остава. Класическата форма на ботулизъм се описва при консумиране на консерви или салами, които наглед имат добър външен вид (бактерият е бил убит, преди да се размножи много и да увреди вида на продукта, но устойчивият ботулинов токсин е останал).

Раневи ботулизъм

Дължи се на инфектиране на рана с бактериите Clostridium botulinum, които се размножават в раната и отделят токсина си в нея. Това е най-често срещаната форма в развитите държави, където се следи за добра хигиена при приготвянето на храната.

Обикновено човешкият имунитет се справя добре с този бактерий, и го убива рано или предотвратява размножаването му до количества, когато отделеният токсин става опасен. Затова раневият ботулизъм се среща най-вече при хора с тежко увредена имунна система, или организъм, много отслабен поради друго заболяване.

Гастро-интестинален ботулизъм (ботулизъм на пеленачетата)

Дължи се на приемане на спорите на бактерия. В храносмилателния тракт тези спори могат да прераснат в бактерии, и да отделят там токсина си. Този механизъм може да забави появата на симптомите.

Заболяването се среща основно при деца под 1-годишна възраст, по-рядко при хора с понижена стомашна киселинност или операции на стомаха, които отстраняват по-голямата част от него. Сред възможните причини се предполагат ниската киселинност на стомашната среда, която не успява да унищожи спорите на клостридия, а също и липсата на достатъчно друга бактериална флора, която да не му позволи да се развие.

Симптоми

Хранителен и раневи ботулизъм

Симптомите обикновено включват сухота в устата, затруднено преглъщане, завален до трудно разбираем говор, слабост на мускулите, двойно виждане, повръщане, понякога диария, В по-тежките случаи може да се наблюдава паралитичен илеус с тежък запек, и дори пълна парализа. Токсинът засяга и дихателните мускули, и може да доведе до смърт вследствие спиране на дишането. Всички тези симптоми се дължат на паралитичното действие на ботулиновия токсин; самият бактерий Clostridium botulinum не причинява особени вреди пряко.

Гастро-интестинален ботулизъм

Първият симптом обикновено е запек, последван от обща слабост, затруднено движение на главата и затруднено хранене (т.нар. синдром на отпуснатото бебе). Крайният изход може да бъде смърт, ако детето не бъде поставено на командно дишане.

Изход на болестта

Ботулинусовото отравяне е изключително опасно, и много лесно води до смърт. Затова при съмнение за отравяне с ботулинов токсин задължително се търси спешна медицинска помощ.