Проф. Пехливанов:Пациентката с отлепена плацента вече е в стабилно здравословно състояние.

Вътрешната проверка в Клиниката по акушерство и гинекология установява, че са предприети всички необходими мерки за спасяване на жената

В добро здравословно състояние и със съхранена детеродна функция е 27-годишната родилка, която загуби плода си сутринта на 26 август, събота. Това съобщиха от Клиниката по акушерство и гинекология на Университетска болница „Свети Георги“.

Не отговарят на истината твърденията на роднините, че за пациентката не са положени необходимите грижи и че има лекарска небрежност, заради която жената е загубила плода си. Пълното отлепване на плацентата, което е установено при бременната, е най-опасната патология в акушерството. Тя възниква изведнъж и няма тестове, с които да може да се предскаже появата й и многобройните усложнения, които я съпътстват. Това обясни проф. д-р Благовест Пехливанов, началник на Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ „Свети Георги“.

Във връзка с появилите се в медиите изявления на близките на пациентката, които накърняват доброто име на клиниката, проф. Пехливанов категорично заявява, че никога с пациентката не е обсъждано извършването на цезарово сечение (секцио), още повече, че не е имало медицински показания за това. Жената е била с лекостепенна прееклампсия, оставали са 10 дни до определения термин – 6 септември. Не е имало клинични, ехографски и електро-физиологични индикации за страдание на плода, подчерта проф. Пехливанов.

Той допълни, че на всеки етап от лечението на бъдещата родилка нейните близки са били уведомявани за предприеманите мерки.

Вътрешна проверка в клиниката установява, че не отговарят на истината и обвиненията на приятеля на пациентката, че във фаталната нощ нито един лекар не се е отзовал на повикването й. За това освен екипът, дежурил във въпросната нощ, свидетелстват пред проф. Пехливанов самата П. Е. и другата родилка в стаята.

27-годишната жена е приета в отделението по патологична бременност на АГ клиниката на 21 август, неделя, в 19:30 ч. Настанена е в този специализиран сектор заради кръвното налягане със стойности 140/100, наличие на белтък в урината (+/-) и леки отоци по подбедриците.

В периода на престой в клиниката при ежедневното трикратно измерване на кръвното налягане са отчетени стойности от 130/80 до 160/100 (еднократно). Паралелно с това два пъти е правена ехография на плода – на 22 и 24 август, като не са установени отклонения в развитието и състоянието на плода, включително и в кръвотока на пъпната връв на плода. Лекарите в АГ клиниката са извършвали и два пъти дневно мониториране на детските сърдечни тонове с кардиотокографски апарат (NST) и не са установили отклонения от нормата. Последният запис на състоянието на плода е от 17:00 ч. на 26 август и също показва нормален статус, обясни ръководителят на клиниката.

На следващия ден около 6:00 ч. сутринта 27-годишната бременна П. Е. съобщава на дежурната акушерка, че при ставане от леглото е почувствала рязка болка в корема, съпроводена с прилошаване. Веднага лекарят, който е на смяна, прави преглед и жената незабавно е приведена в родилна зала за мониторен запис на плода, а след това и ехографски.

Така се установява, че бебето е загинало вследствие на типична клинична картина. Причината е внезапно настъпило преждевременно отлепване на плацентата с образуване на ретро-плацентарен хематом и сериозно смущение в кръвосъсирването, поради което гинеколозите извършват цезарово сечение.

В хода на операцията те установяват тотално (пълно) отлепване на плацентата с мъртъв плод и опасно просмукване на кръв в маточната мускулатура. Интервенцията е извършена по медицински стандарт, като бързата и адекватна хирургична намеса е запазила матката на пациентката. Направено е преливане на необходимите кръвни продукти и фактори на кръвосъсирването. С медикаменти е овладяно и още едно типично усложнение – бъбречната недостатъчност.

Поради необходимостта от интензивни грижи и реанимация, след операцията младата жена е приведена в Клиниката по анестезиология, реанимация и интензивна  терапия (КАРИТ). Там продължава медикаментозното регулиране на кръвосъсирването и се преливат нови количества кръв. В момента жената е в добро състояние и животът и здравето й са извън опасност. Предстои тя да бъде върната в Клиниката по акушерство и гинекология, обясни началникът на КАРИТ доц. д-р Чавдар Стефанов.

Съчувстваме на пациентката и нейните близки и разбираме тяхната огромна болка от загубата на бебето. В такъв момент най-лесно е да се търси виновен, без да се обръща внимание на фактите, смята ръководството на Университетска болница. В този случай става дума за най-опасното патологично състояние в акушерството, което не може да бъде предвидено дори и когато се правят непрекъснати изследвания, каквито АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ е извършила.

Същевременно с това се пренебрегва фактът, че в една критична и изключително бързо развила се ситуация е спасен човешки живот – този на майката, като са запазени детеродните й функции.

„Саморазправата“ с лекарите в медийното пространство не помага на нито една от засегнатите страни – болката и огорчението се мултиплицират в чудовищни размери именно в момента, когато пациентите и техните близки са най-уязвими. А лекарите не са престъпници, които трябва да се извиняват за всяко животоспасяващо действие, което предприемат.