Апендицит

Какво е апендицит и какво причинява апендицит?

Какви са симптомите на апендицит?

Как се диагностицира апендицит?

Как се лекува апендицитът?

Билки за облекчаване на симпотмите

Какво е апендицит и какво причинява апендицит?

Апендицит означава възпаление на апендикса.   Смята се, че той се поражда, когато отворът от апендикса към цекума се запуши.   Блокирането може да се дължи на натрупването на гъст секрет в апендикса или на изпражнения, които влизат от апендикса в цекума. Слузта или втвърдените изпражнения (придобили формата на рог) блокират отвора.

В други случаи,  лимфната тъкан в апендикса  може да се подуе и да го запуши.   След запушването, бактериите, които се намират там започват да заразяват и стените на апендикса. Тялото реагира на нахлуването на  бактериите с възпаление.


Ако възпалението и инфекцията се разпространят в стените на апендикса,  той може да се разкъса.   След като се спука, инфекцията може да се разпространи по целия корем.

 Понякога, тялото успешно може да се справи с апендицита, без хирургическа интервенция, ако инфекцията и придружаващото възпаление не са се  разпространили по целия корем. Възпалението, болките и симптомите могат да изчезнат. Това се среща най-често при възрастни пациенти и когато са използвани антибиотици за лечение.
 

Какви са симптомите на апендицит?

Основният симптом на апендицита е коремната болка. Първоначално тя е дифузна и слабо локализирана т.е.  не се ограничава до едно място. (Слабо локализираната болка е характерна за проблеми в тънките черва или дебелото черво, включително и апендикса.) За пациентите е сложно да посочат мястото на болката и затова посочват с кръгови движения областта на целия корем.

Вторият по-ранен симптом на апендицит е загубата на апетит, която може да прогресира до гадене и повръщане.

Когато възпалението се увеличи,  то се  разпространява чрез апендикса към външната му обвивка и след това към лигавицата на корема, тънка мембрана, наречена перитонеум. След като перитонеумът се възпали, болката се променя и може да бъде локализирана ясно на една малка площ. Ако разкъсванията на апендикса и инфекцията се разпространят в цялата част на корема, болката става дифузна и отново цялата лигавицата на корема се възпалява.
 

Как се диагностицира апендицит?

Диагнозата на апендицит започва със задълбочен физически преглед. Пациентите често имат повишена температура и умерена до тежка чувствителност в долната дясна част на корема, при натиск.   Болката обикновено, става по-лоша, когато лекарят бързо освобождава ръката си, след леко натискане на корема, над зоната на чувствителност.

Други методи за диагностициране на апендицит са:
  - брой бели кръвни клетки
 - зследване на урината
  - ренген на корема
  - ултразвук
  - иригография
  - компютърна томография (КТ, скенер)
  - лапароскопията
 

Как се лекува апендицитът?

Обикновено след като се диагностицира апендицит се извършва апендектомия. Лечение с антибиотици се започва веднага след като се диагностицира заболяването  и преди операцията.

Има една малка група от пациенти, при които възпалението и инфекцията остават леки и локализирани на малка площ. Тялото е в състояние самостоятелно да се справи с тях.Тези пациенти обикновено не са в тежко състояние и се подобряват в рамките на няколко дни. Този тип апендицит е посочен като "ограничен апендицит" и може да бъде лекуван само с антибиотици.

Ако абцесът е малък, той може да бъде лекуван само с антибиотици, но в повечето случаи изисква дренаж.   Дренажът  (малка пластмасова или гумена тръба) се вкарва през кожата с помощта на ултразвук или компютърна томография и може да определи точното местоположение на абсцеса.   Дренажът позволява гнойта да изтече от тялото.

Билки за облекчаване на симпотмите

За облекчаване на симптомите и по-бързо възстановяване след хурургична интервенция ,се прилагат  следните билкови смеси:

Приготвя се отвара от глухарче - 50 мг от билката се слагат 400 мл вода. След като се вари около 15 минути, отварата се прецежда. Пие се 3 пъти дневно.  Тази билка има противовъзпалително и антиоксидантно действие. Тя  помага да на организма да се възстанови след операцията и предпазва от инфекции. Не трябва да се  приема глухарче, ако сте  диабетик.

Чай от  камшиче : 2-3 супени  лъжици от билката се варят в 300лм вода. Пие се на всеки  за всеки 2 до 3 часа. Не приемайте камшиче, ако имате диабет или високо кръвно налягане .

Отвара от Ехинацея : 40мг от билката се добавят в 500мл вряща вода. Оставя се да ври 10 минути. Приема се по 2-3 пъти на ден и помага да бъдат избегнати хирургически инфекции на раната след операция. Тази билка помага за премахване на токсините и стимулира имунната система.

Преди започване на лечение се консултирайте с лекар.