рак, белодробен рак, лечение,  лекарства
По-ефикасно лечение за
белодробен рак

Много пациенти, болни от белодробен рак могат да бъдат спасени, ако резистентността им към лекарства срещу  болестта бъде обърната в обратна посока, оповестиха британски изследователи, цитирани от Би Би Си.
  
Повечето смъртни случаи от белодробен рак се дължат на приспособяването на туморите да блокират ефекта от химиотерапията.

Изследователите са открили  метод, използван от дребноклетъчния белодробен рак, за да се постигне този ефект. Те се надяват, че ще могат да спрат процеса. Идентифицирани са протеини, за които се смята, че могат да играят ключова роля за развитие на резистентност не само при дребноклетъчния белодробен рак, но и при други форми на рак.

Повечето пациенти, засегнати от дребноклетъчен белодробен рак, могат да бъдат лекувани единствено с химиотерапия, защото заболяването е неоткриваемо, ако не е в напреднал стадий, когатое прекалено късно за хирургическа интервенция. Смята се, че тумори с протеин, кръстен FGF-2, е по-малко вероятно да отговорят на лечение.

Резултатите от изследването подсказват, че това е така, защото протеинът играе активна роля в развитието на резистентност към лекарствата. Освен това изследователите идентифицирали ключовата роля на друг протеин, кръстен S6K2. Те открили високи нива от този протеин в проби от резистентни към лекарствата ракови образувания.

Било установено, че пациенти с ремисия на болестта след лечението имат по-високи нива на S6K2 в туморите си. Това подсказва, че химиотерапията първоначално убива много ракови клетки, но клетките с S6K2 могат да оцелеят и да станат резистентни, заяви д-р Джулиан Даунуорд. Новите ракови клетки увеличават нивото на S6K2 и туморът става особено резистентен към лечението, допълни той.