рак, раковите клетки, Супервирус, хистон деацетилаза инхибитори HDAC, рак на гърдата, простатата, дебелото черво
Супервирус атакува рака

Сред стратегиите за борба с рака т.нар. вирусна онколиза заема особено място. Методът не е нов - изразява се в това нечовешки вирус да проникне в раковите клетки, където да се реплицира и да ги унищожи, без да уврежда здравите клетки.

Първите експерименти, използващи тази технология, са извършени през 50-те години на миналия век. В повечето случаи обаче резултатите не се оказаха удовлетворителни, съобщава сп. "Сианс е авнир".

Канадски изследователи са открили начин да увеличат способността на вирусите да разпознават и да унищожават раковите клетки.

Изследователите установили, че съставки, наречени хистон деацетилаза инхибитори HDAC, могат да превърнат онколитични вируси в мощно оръжие срещу рака.

HDAC блокират ензимите, отговорни за промяната на структурата на хромозомите в раковите клетки.

Връзката между HDAC и вирусите била изследвана в рамките на експеримент с клетъчни култури, извършен в лабораторна среда върху животински модели на рака, както и върху човешки тъкани, които са взети от пациенти, засегнати от рак на гърдата, простатата и дебелото черво, незабавно след изрязването на раковите образувания.

Изследователите използвали рабдовирус, избран заради неспособността му да зарази здрави човешки клетки.

"Терапията с тези съставки позволява да се увеличи по впечатляващ начин уязвимостта на раковите образувания към онколитичните вируси", заяви д-р Хискот от екипа.

Връзката между HDAC и вирусите значително стимулира способността на вирусите да вземат за мишена раковите клетки и да ги унищожат.

Тъй като не става дума за човешки патогенен агент, повечето хора не притежават антители срещу вируса, което означава, че лекарите ще разполагат с достатъчно време за лечение на пациентите, преди да се появи имунна реакция, допълни той. БТА

actualno.com