странични ефекти, лекарства, фармагенетика
Защо лекарствата не помагат
еднакво на всички?

Учени от Великобритания са отделили група лекарства, които могат да помогнат само на 25-30 на сто от болните.

На останалите те или не действат, или оказват сериозни странични ефекти. Предполага се, че причината е в генните различия на пациентите.

Тук вече става дума за едно различно направление в медицината - фармагенетиката. Повече от ясно е, че пациентите са толкова различни и затова реагират различно на едни и същи лекарства. Има данни, че индивидуалният отговор на организма е 50 процента обусловен от генетичното състояние на болния. От него зависи колко бързо лекарството ще попадне на необходимото място в необходимия орган, как ще си взаимодейства с вътрешната среда и по какъв начин ще напусне организма.

Внимание!
Подобна възприемчивост или невъзприемчивост на лекарството се предава по наследство. Ако родителите на болния не са понасяли едно или друго лекарство, твърде възможно е същото да се случи и с наследниците им. Ако у пациента възникне изразено намаляване на пулса при приемане на лекарство против хипертония, има огромна вероятност същото да се случи с децата или с внуците му.


Учените успяха да открият някои от тези генетични особености. Става въпрос за изменения на генетичните особености, които увеличават 50 пъти образуването на тромб при хормонални контрацептиви. Друга генна особеност предизвиква силна кашлица след приемането на препарати за нормализиране на високото кръвно налягане. Учените се надяват, че в близко бъдеще лекарят ще може да предписва лекарства, след като се видят генните особености на пациента. Това ще позволи правилно да се уточнят дозата и времето на приемане на лекарството, ще се избегнат много от страничните ефекти на медикаментите.

Необходимите генни особености ще могат да се откриват с помощта на един вече разпространен метод - полимерна верижна реакция. За съжаление засега в България все още не е внедрен този метод.

lekar.bg