Витамин, витамини, витамините, витамин С, рак,
ВИТАМИН С  помага в защитата
срещу ред видове рак

Витамините имат изключително голямо значение за организма, тъй като са необходими за нормалното протичане на всички биологични процеси, за усвояването на другите хранителни вещества, за растежа, възстановяването на клетките и тъканите. В човешкия организъм се синтезират в малки количества само някои от тях. Сред множеството витамини витамин С е вероятно най-познатия и определено един от най-важните. Той оказва влияние върху обмяната на веществата. Свързан е с образуването на колаген в стените на кръвоносните съдове и поддържа нормалната пропускливост на съдовата стена. При дефицит на витамин С /аскорбинова кисели на/ се наблюдават кръвоизливи, а също така намалява устойчивостта на организма към инфекции и към някои токсини.

Експертите провеждат проучвания, изследващи ролята на витамин С при сърдечносъдовите заболявания и остаряването, рака, вируса на ХИВ, катаракти, здравето на кожата и други физиологични и патологични състояния. Витамин С може да помогне в защитата срещу ред видове рак – включително тези на хранопровода, устата, стомаха, панкреаса и може би на матката, дебелото черво и гърдата. Витамин С също така може да помогне в неутрализирането на нитритите (потенциално ракообразуващи консерванти в храни като хотдога и вакуумираните нарязани месни мезета) и нитратите (обикновено съдържащи се в питейната вода и някои зеленчуци).

Японски учени от Института по геронтология и Университета за медицина и стоматология в Токио, под ръководството на Акихито Исигами са установили, че ако витамин С в организма е в недостатъчно количество, това води до мутации и увеличава риска от различни заболявания, а общото стареене се ускорява до 4 пъти.

По норматив препоръчителната дневна доза витамин С е 60 мг, като тя може да се набавя от естествени източници при пълноценно и разнообразно хранене. Най-богати на витамина са различните видове храни от растителен произход - цитрусовите плодове, черешите, малините и др. от този вид, доматите, чушките, спанакът. Специалистите препоръчват дневната доза витамин С да се увеличава пропорционално на физическата активност, но не бива да надвишава 1 грам.